VIDEO Relacja z konferencji dotyczącej zaawansowania prac przy modernizacji Oddziału Chemioterapii

Data: 03-07-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Konferencja prasowa informująca o zaawansowaniu prac przy modernizcji Oddziału Chemioterapii.

Powiat Pilski przekazał ponad 2 mln zł na modernizację Oddziału Chemioterapii w Szpitalu  Specjalistycznym w Pile. Umowę podpisali Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, w imieniu szpitala Wojciech Szafrański, dyrektor lecznicy.


Pozostała kwota 2 mln złotych może zostać sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w dniu 29.06.2020 r. na wniosek Klubu Radnych PiS przegłosowali zmianę nazwy oddziału z Onkologii na Chemioterapię, co umożliwi przekazanie 2 mln zł na ten cel), jednak Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak postawił warunek.

- Oświadczył, że pieniądze zostaną przekazane szpitalowi, dopiero po podpisaniu przez Zarząd Powiatu aneksu do porozumienia sprzed lat w formie zaproponowanej przez Pana Marszałka i Prezydenta Piły ( choć ten ostatni nie przekazał złotówki na Chemioterapię). Aneks ten jednak w niektórych zapisach zawiera sformułowania, które zdaniem służb prawnych są niezgodne z przepisami prawa mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. - Dzisiaj wysłaliśmy do Marszałka jeszcze jedno pismo, w którym po raz kolejny wraz z uzasadnieniem prawnym i orzecznictwem Sądu Najwyższego przedstawiamy nasze argumenty, będące swoistym kompromisem. Liczmy na zmianę stanowiska naszego partnera - dodaje starosta.

Jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie odnośnie aneksu do umowy dotyczącej przekazania 2 mln złotych od samorządu wojewódzkiego, jak zapewnia starosta Eligiusz Komarowski, modernizacja oddziału i tak zostanie zrealizowana.

- Nie możemy podpisać aneksu, który zawiera niezgodne z prawem zapisy, a z drugiej strony chorzy na nowotwory nie mogą czekać- tłumaczy.

Brakującą kwotę 2 mln złotych Powiat Pilski przekaże albo ze środków rządowych z tzw. Funduszu Inwestycji Samorządowych (Powiat Pilski otrzymał prawie 4,2 mln zł w ramach tarczy dla samorządów), albo ze środków własnych Szpitala Specjalistycznego w Pile i budżetu powiatu pilskiego.
 
Zapisz się na newsletter