Turystyka

W powiecie pilskim istnieje dobra baza turystyczna. W samej Pile, w hotelach, motelach, pensjonatach i ośrodkach turystycznych jest ponad 1100 miejsc noclegowych o różnym standardzie. Tyle samo miejsc oferują liczne placówki rozsiane na terenie całego powiatu. Zwiedzanie zabytków i najciekawszych miejsc pod względem krajobrazowym oraz przyrodniczym jest ułatwione, gdyż sieć dróg w powiecie jest dobrze rozwinięta i wszędzie można wygodnie dojechać.

Znakomitą bazą wypadową jest Piła. Miasto posiada bardzo dobrą bazę noclegową i gastronomiczną.  Wśród hoteli wielkością i warunkami wyróżnia się Hotel Gromada – reprezentacyjny budynek w samym centrum miasta, przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Na obrzeżach Piły zaczynają się piękne lasy, w których królują sosny. I wody – czyste, zachęcające do kąpieli, wędkowania, a nawet małego żeglowania. Najwięcej ich jest w kierunku północnym. Niedaleko od centrum miasta znajduje się Zalew Koszycki, największy a zarazem najmłodszy z pilskich akwenów. Powstał on pod koniec lat 70. minionego wieku na miejskich mokradłach, które zostały zalane wodami spiętrzonej rzeki Rudnicy. Niedaleko, po drugiej stronie drogi krajowej nr 10 (Piła – Wałcz), rozpościera się perła pilskiej przyrody – rezerwat „Kuźnik”. Cały ten zakątek Piły jest stworzony do wędrówek pieszych i rowerowych. Kąpielisk natomiast należy szukać nad innymi jeziorami. Najpopularniejsze są Płotki, nad którymi znajdują się największa plaża strzeżona i ośrodki wypoczynkowe. W pobliżu są dwa małe jeziorka – Bagienne i Jelenie, a kolejne dwa jeziora – Piaszczyste i Leśne można spotkać za południowo-zachodnimi rogatkami miasta.

Dobre miejsca do wypoczynku spotka się na terenie całego powiatu. Najatrakcyjniejsze turystycznie są okolice: Dobrzycy, Krępska i Tarnowa w gminie Szydłowo, Kaczor, Śmiłowa i Zelgniewa w gminie Kaczory oraz teren całej gminy Łobżenica. W każdym mieście i gminie są hotele, motele lub pensjonaty, w których można posilić się i przenocować.

Znakomitymi miejscami do wypoczynku są gospodarstwa agroturystyczne, które świadczą usługi o wysokim standardzie, a przy tym zachowują swoje pierwotne walory: wiejskość, swojskość i prostotę. Ich dużą zaletą jest także usytuowanie – otoczenie lasów, bliskość wody – które stwarza możliwość prowadzenia różnorodnych form wypoczynku. Standardem są: jazda konna, wędkowanie, rowerowe wycieczki i wodne kąpiele.

Szlaki Turystyczne
 

Przez najatrakcyjniejsze tereny prowadzą doskonale przygotowane i oznaczone szlaki turystyczne – piesze, rowerowe i konne. Miłośników przyrody zachęcamy do odwiedzenia ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych przygotowanych przez leśników: w Nadleśnictwie Kaczory - „Smok” (rowerowa, 20 km), „Dębowa Góra” (rowerowa, 9,5 km) i „Kręta” (rowerowa, 6,5 km) oraz w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra – leśna ścieżka edukacyjna przy szkółce leśnej w Dobrzycy. Przemierzając te trasy, można podziwiać bardzo ciekawe miejsca, pomnikowe drzewa oraz oglądać chronione gatunki fauny i flory.

Wielką atrakcją są spływy kajakowe niezwykle malowniczymi rzekami: Rurzycą, Piławą i Gwdą.

Szlak wodny Rurzycy (kajakowy im. Jana Pawła II)

Dużym przeżyciem jest spływ kajakowy szlakiem im. Jana Pawła II, który wiedzie rzeką Rurzycą – przez kilka jezior i malowniczą dolinę. Kardynał Karol Wojtyła przepływał tędy w lipcu 1978 roku, a więc na trzy miesiące przed wyborem na papieża. Wydarzenie to zostało upamiętnione w sposób szczególny – nad brzegu jeziora Krąpsko Średnie położono kamień pamiątkowy, a na drzewie umieszczono wielki krzyż. Rzeka Rurzyca odprowadza wody sześciu wąskich, rynnowych jezior. W całości płynie doliną wśród lasów. Na przepłynięcie szlaku, który liczy ok. 25 km potrzeba 2 dni.

Szlak wodny Gwdy

Gwda jest atrakcyjnym szlakiem kajakowym, wiodącym przez malowniczy krajobrazowo i atrakcyjny historycznie teren. Niewątpliwą atrakcją jest pozycja przednia niemieckiej linii obronnej tzw. Wału Pomorskiego, która przebiega wzdłuż rzeki. Szlak podzielony jest na części. Część górna należy do szlaku kajakowego zwanego „Pętlą Szczecinecką”. Kolejny odcinek wiedzie wśród łąk i lasów prze Lędyczek, Jastrowie, Piłę i dopływa do Ujścia. Pokonanie całej trasy zajmuje 7-8 dni.

Szlak wodny Piławy

Szlak Piławy zaliczany jest do bardzo malowniczych i ciekawych krajobrazowo. Spływy kajakowe są na nim możliwe na całej długości. Na przebycie całego szlaku potrzeba ok. 6 dni. Rzeka o długości 82 km dzieli się na dwie części. W górnym biegu (wypływa z jeziora Komorze na Pojezierzu Drawskim) łączy kilka malowniczych jezior (Rakowo, Brody, Strzeszyn, Kocie, Pile), następnie zmienia kierunek i płynąc na południe wśród wielkich obszarów leśnych wpada do Gwdy w miejscowości Dobrzyca.

PLIKI DO POBRANIA
Zapisz się na newsletter