Turystyka

W powiecie pilskim istnieje dobra baza turystyczna. W samej Pile, w hotelach, motelach, pensjonatach i ośrodkach turystycznych jest ponad 1100 miejsc noclegowych o różnym standardzie. Tyle samo miejsc oferują liczne placówki rozsiane na terenie całego powiatu. Zwiedzanie zabytków i najciekawszych miejsc pod względem krajobrazowym oraz przyrodniczym jest ułatwione, gdyż sieć dróg w powiecie jest dobrze rozwinięta i wszędzie można wygodnie dojechać.

Znakomitą bazą wypadową jest Piła. Miasto posiada bardzo dobrą bazę noclegową i gastronomiczną.  Wśród hoteli wielkością i warunkami wyróżnia się Hotel Gromada – reprezentacyjny budynek w samym centrum miasta, przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Na obrzeżach Piły zaczynają się piękne lasy, w których królują sosny. I wody – czyste, zachęcające do kąpieli, wędkowania, a nawet małego żeglowania. Najwięcej ich jest w kierunku północnym. Niedaleko od centrum miasta znajduje się Zalew Koszycki, największy a zarazem najmłodszy z pilskich akwenów. Powstał on pod koniec lat 70. minionego wieku na miejskich mokradłach, które zostały zalane wodami spiętrzonej rzeki Rudnicy. Niedaleko, po drugiej stronie drogi krajowej nr 10 (Piła – Wałcz), rozpościera się perła pilskiej przyrody – rezerwat „Kuźnik”. Cały ten zakątek Piły jest stworzony do wędrówek pieszych i rowerowych. Kąpielisk natomiast należy szukać nad innymi jeziorami. Najpopularniejsze są Płotki, nad którymi znajdują się największa plaża strzeżona i ośrodki wypoczynkowe. W pobliżu są dwa małe jeziorka – Bagienne i Jelenie, a kolejne dwa jeziora – Piaszczyste i Leśne można spotkać za południowo-zachodnimi rogatkami miasta.

Dobre miejsca do wypoczynku spotka się na terenie całego powiatu. Najatrakcyjniejsze turystycznie są okolice: Dobrzycy, Krępska i Tarnowa w gminie Szydłowo, Kaczor, Śmiłowa i Zelgniewa w gminie Kaczory oraz teren całej gminy Łobżenica. W każdym mieście i gminie są hotele, motele lub pensjonaty, w których można posilić się i przenocować.

Znakomitymi miejscami do wypoczynku są gospodarstwa agroturystyczne, które świadczą usługi o wysokim standardzie, a przy tym zachowują swoje pierwotne walory: wiejskość, swojskość i prostotę. Ich dużą zaletą jest także usytuowanie – otoczenie lasów, bliskość wody – które stwarza możliwość prowadzenia różnorodnych form wypoczynku. Standardem są: jazda konna, wędkowanie, rowerowe wycieczki i wodne kąpiele.

Przez najatrakcyjniejsze tereny prowadzą doskonale przygotowane i oznaczone szlaki turystyczne – piesze, rowerowe i konne. Miłośników przyrody zachęcamy do odwiedzenia ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych przygotowanych przez leśników: w Nadleśnictwie Kaczory - „Smok” (rowerowa, 20 km), „Dębowa Góra” (rowerowa, 9,5 km) i „Kręta” (rowerowa, 6,5 km) oraz w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra – leśna ścieżka edukacyjna przy szkółce leśnej w Dobrzycy. Przemierzając te trasy, można podziwiać bardzo ciekawe miejsca, pomnikowe drzewa oraz oglądać chronione gatunki fauny i flory.

Wielką atrakcją są spływy kajakowe niezwykle malowniczymi rzekami: Rurzycą, Piławą i Gwdą.

Szlaki piesze

 • Rezerwat „Kuźnik” – Dobrzyca – Stara Łubianka – Wiesiółka (25 km)
 • J. Płotki – Piła Kalina – Ujście (19 km) /dalsza część w stronę Chodzieży nieczytelna/
 • Piła Koszyce – Zabrodzie – Płytnica (18 km)
 • Piła PKP – j. Płotki – Jeziorki – Kaczory (23 km)
 • Piła – g. Dąbrowa – Skrzatusz (13 km)
 • Piła Koszyce (ul. Wałecka) – Rezerwat „Kuźnik” (6 km)
 • Rezerwat „Kuźnik” – Skrzatusz (17 km)
 • Stobno PKP – Motylewo – Piła Kalina – Kaczory – Białośliwie – Krostkowo – Osiek nad Notecią (61 km) /szlak jest fragmentem trasy Międzychód - Bydgoszcz/


Szlaki rowerowe

 • Stobno PKP - Piła – Kaczory – Białośliwie – Krostkowo – Osiek nad Notecią (60 km) - szlak jest fragmentem międzynarodowej trasy „R 1” z Calais (Francja) do Moskwy (Rosja)
 • Stobno PKP - Piła - Skórka (województwo wielkopolskie) (26 km) - szlak jest fragmentem Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej Poznań – Szamotuły – Czarnków – Trzcianka – Piła – Okonek
 • Piła Koszyce – Rezerwat „Kuźnik” – Gładyszewo – Dolaszewo – Kotuń – Motylewo – Piła Zamość (38 km)
 • Piła  – Gładyszewo – Skrzatusz (15 km)
 • „Smok” Piła Leszków – zabytkowe cmentarze – Piła Kalina (20 km)
 • Piła – Zelgniewo – Śmiardowo Krajeńskie – Podróżna – Buntowo – Górka Klasztorna – Kleszczyna – Złotów (59 km)
 • Piła Koszyce – Zabrodzie – Krępsko – Dobrzyca – Głubczyn
 • Ługi Ujskie – Piła Motylewo – Ługi Ujskie
Szlaki wodne
 • Szlak wodny Rurzycy (kajakowy im. Jana Pawła II)
Dużym przeżyciem jest spływ kajakowy szlakiem im. Jana Pawła II, który wiedzie rzeką Rurzycą – przez kilka jezior i malowniczą dolinę. Kardynał Karol Wojtyła przepływał tędy w lipcu 1978 roku, a więc na trzy miesiące przed wyborem na papieża. Wydarzenie to zostało upamiętnione w sposób szczególny – nad brzegu jeziora Krąpsko Średnie położono kamień pamiątkowy, a na drzewie umieszczono wielki krzyż. Rzeka Rurzyca odprowadza wody sześciu wąskich, rynnowych jezior. W całości płynie doliną wśród lasów. Na przepłynięcie szlaku, który liczy ok. 25 km potrzeba 2 dni.
 • Szlak wodny Gwdy
Gwda jest atrakcyjnym szlakiem kajakowym, wiodącym przez malowniczy krajobrazowo i atrakcyjny historycznie teren. Niewątpliwą atrakcją jest pozycja przednia niemieckiej linii obronnej tzw. Wału Pomorskiego, która przebiega wzdłuż rzeki. Szlak podzielony jest na części. Część górna należy do szlaku kajakowego zwanego „Pętlą Szczecinecką”. Kolejny odcinek wiedzie wśród łąk i lasów prze Lędyczek, Jastrowie, Piłę i dopływa do Ujścia. Pokonanie całej trasy zajmuje 7-8 dni.
 • Szlak wodny Piławy
Szlak Piławy zaliczany jest do bardzo malowniczych i ciekawych krajobrazowo. Spływy kajakowe są na nim możliwe na całej długości. Na przebycie całego szlaku potrzeba ok. 6 dni. Rzeka o długości 82 km dzieli się na dwie części. W górnym biegu (wypływa z jeziora Komorze na Pojezierzu Drawskim) łączy kilka malowniczych jezior (Rakowo, Brody, Strzeszyn, Kocie, Pile), następnie zmienia kierunek i płynąc na południe wśród wielkich obszarów leśnych wpada do Gwdy w miejscowości Dobrzyca.
 • Rzeka Noteć z Osieku nad Notecią do Ujścia
 • Rzeka Gwda z jeziora Studnica do Ujścia
 • Rzeka Łobzonka z Czyżykowskiego Młyna do Noteci

Szlaki konne 

Długość szlaku [km]     
Lp. Kolor szlaku Krajenka Szydłowo Piła Ujście Trzcianka Razem Uwagi
1 Pomarańczowy 13,1 29 2,5 4 6 54,6 Szlak o charakterze
szlaku regionalnego
łączący wszystkie
pozostałe szlaki
2 Żółty (obręb leśny Skórka) 12,75 12,75
3 Czerwony (obręb leśny Skórka) 1,5 1,5
4 Niebieski (obręb leśny Skórka) 6,55 6,55
5 Zielony (obręb leśny Skórka 4,5 4,5
6 Czerwony (obręb leśny Zdrojowa Góra) 5,2 3,9 9,1
7 Niebieski (obręb leśny Zdrojowa Góra) 4,1 1 5,1
8 Czerwony (obręb leśny Piła) 5,1 5,6 10,7
9 Niebieski (obręb leśny Piła) 4,3 4,3
10 Zielony (obręb leśny Piła) 0,8 3,5 4,3
11 Czarny (obręb leśny Piła) 1,4 1,4
Ogółem: 38,4 38,3 19 7,5 11,6 114,8

 
 
 


Ścieżka edukacyjno-historyczna:

 • Szybowcowa Szkoła Ślizgowa Nr 10 w Rzadkowie, gmina Kaczory (teren obecnego Domu Pomocy Społecznej) - historia szkoły szybowcowej, która działała tu w latach 1936 - 1952


Ścieżki edukacji ekologicznej

 • Starostwo Powiatowe w Pile, aleja Niepodległości
 • Zespół Szkół Technicznych w Pile, ul. Ceglana
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Pile, ul. w. Pola
MAPA TURYSTYCZNA POWIATU PILSKIEGO - zobacz TUTAJ


Produkt turystyczny

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu


Budowę wąskotorowej sieci kolejowej w okolicach Wyrzyska i Białośliwia zlecili okoliczni właściciele ziemscy w 1893 roku. Tę nowinkę techniczną zobaczyli cztery lata wcześniej na Światowej Wystawie Techniki w Paryżu. Torowiska dla kolei o rozstawie szyn zaledwie 600 mm można było budować w niemal każdym terenie. Polscy ziemianie założyli spółkę o nazwie Wyrzyskie Kolejki Powiatowe (wtedy okoliczne miasta zajmowały teren powiatu wyrzyskiego). To tłumaczy, dlaczego kolej ma w nazwie „wyrzyska”.

Nowa sieć kolejowa była największą spośród podobnych inwestycji na ziemiach polskich. Trasę poprowadzono tak, by mogła obsługiwać majątki podległe udziałowcom i ich manufaktury. Pociągi jeździły z Białośliwia przez Kocik-Młyn, Nieżychowo, Jeziorki, Czajcze, Kijaszkowo, Kruszki i Szczerbin do Łobżenicy. Trasa z kilkoma odgałęzieniami miała łączną długość ponad 150 km!

Do dzisiaj zachowało się kilka torowisk, przejazdy turystyczne odbywają się na odrestaurowanej trasie liczącej 20 km.

Dziś Kolejka stanowi produkt turystyczny Powiatu Pilskiego.

Folder Promocyjny Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej - zobacz TUTAJ

PLIKI DO POBRANIA