Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
YouTube
BIP

Kultura i sport

Kultura

W powiecie pilskim kwitnie życie kulturalne i społeczne. Działają tu liczne zespoły, organizowane są ciekawe imprezy o zasięgu lokalnym,  regionalnym, ogólnopolskim i międzynardowym.

Ważną rolę odgrywają domy kultury, placówki tętniące życiem przez cały rok. Posiadają one bardzo dobrą bazę i wyposażenie. W Pile, Kaczorach, Ujściu, Wyrzysku, Łobżenicy i Wysokiej są duże sale widowiskowe i amfiteatry oraz pomieszczenia w których działają liczne kółka zainteresowań i organizowane są różne formy spędzania wolnego czasu.

Miejscem wielu interesujących inicjatyw teatralnych, występów zespołów tanecznych, muzycznych i artystycznych, zarówno profesjonalnych jak i amatorskich jest Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji w Pile”. Od ponad 15 lat w kalendarzu stałych imprez odbywających się na deskach RCK znajduje się Ogólnopolski Festiwal Teatrów Rodzinnych „Teatr – pasja rodzinna".

W Pile działają 2 biblioteki z 9 filiami. Na kinomanów czekają 3 nowoczesne sale w kinie „Helios”, mieszczącym się w Galerii Kasztanowej.

Powiat szczyci się nowym, pięknym i funkcjonalnym obiektem Młodzieżowego Domu Kultury, który jest wspólną inwestycją powiatu i miasta. Mieści się w nim również Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych.

Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra” w Pile jest  jedyną tego typu  placówką oświatową  w powiecie. Do jego zadań należy rozwijanie różnorodnych zainteresowań oraz organizacja imprez masowych – konkursów i przeglądów artystycznych - dla dzieci i młodzieży. Uczestnikami  zajęć plastycznych, muzycznych teatralnych i recytatorskich są dzieci i młodzież w wieku  przedszkolnym i szkolnym. Przy placówce działają: teatr dziecięcy „Pinokio”, teatr dla młodzieży „Tabula Rasa”, klub literacki „Pegazik”, zespół tańca nowoczesnego dla dzieci, klub i szkoła tańca towarzyskiego „Iskra”,  klub szachowy oraz klub akrobatyki sportowej i skoków na trampolinie.

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych funkcjonuje od 1977 roku. Jest jedyną profesjonalną placówką wystawienniczą upowszechniającą sztukę współczesną w Pile i Powiecie Pilskim. Swój program realizuje w oparciu o dwa obszary - upowszechnia i promocji twórczości artystycznej oraz edukacji kulturalnej. BWAiUP organizuje wystawy plastyczne, fotograficzne, zbiorowe i indywidualne, którym towarzyszą wernisaże i spotkania autorskie z twórcami. Współpracuje z innymi galeriami sztuki w zakresie wymiany oferty wystawienniczej w kraju i za granicą. Corocznie odbywa się prezentacja najnowszego dorobku twórczego pilskiego środowiska plastycznego (Salon Pilski) oraz organizowany jest plener artystyczny skierowany do profesjonalnego środowiska twórczego, a jego regulaminowe darowizny wzbogacają zbiory własne Galerii. Z oferty Biura korzysta rocznie około 18 000 osób.

Ważną placówką jest również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, która ma 9 filii, a w zbiorach posiada ponad 300 tys. woluminów książek, czasopism oraz audiobooki. Biblioteka organizuje imprezy inspirujące do aktywnego uczestnictwa w kulturze, m.in. Nadnoteckie Dni Literatury, Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych „Po słowach”, Dni Literatury dla Dzieci i Młodzieży w Pile, „Książka do zjedzenia”, „Książka jest O.K!”, „Otwórz Oczy”, „Przystanek Piła i okolice”, działania interdyscyplinarne w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” oraz zajęcia dla dzieci i rodziców.

 

Sport

Sport jest bardzo ważną dziedziną życia w powiecie pilskim. Działają tu liczne kluby, organizowane są zawody o randze krajowej, a nawet światowej. Sprzyjają temu doskonałe warunki do uprawiania niektórych dyscyplin, a także coraz nowocześniejsza baza obiektów sportowych.

Niezwykle prestiżową imprezą jest Pilski Półmaraton. Pierwsza edycja biegu odbyła się w 2000 roku. Jej prekursorką była organizowana w latach 90. Pilska Piętnastka.

O sile i popularności pilskiego sportu stanowią przede wszystkim siatkówka i żużel. W ostatnich latach najbardziej prestiżowe sukcesy były dziełem siatkarek PTPS Piła, które mają w swoim dorobku cztery tytuły mistrzyń Polski. Żużlowcy Polonii Piła, mistrzowie kraju z 1999 roku, występują obecnie na zapleczu ekstraligi. Szczególnie skutecznymi kolekcjonerami medali, zwłaszcza z imprez w kategoriach młodzieżowych, są lekkoatleci.

Obok sportu przez duże „S”, rozwija się sport w wymiarze regionalnym i lokalnym. Jak wszędzie, wielką popularnością cieszy się piłka nożna. Niemal każda większa miejscowość w powiecie ma swoją drużynę na różnym szczeblu rozgrywek. Na szczególne słowa uznania zasługują ostatnie osiągnięcia czwartoligowców: Iskry Szydłowo, GLKS Wysoka i Pogoni Łobżenica.

W powiecie działają również kluby i sekcje wielu innych sportowych dyscyplin. Istotnym elementem sportowego współzawodnictwa są prężnie działające uczniowskie kluby sportowe oraz ludowe zespoły sportowe.

Znaczną popularnością cieszy się koordynowany przez Powiat cykl biegów ulicznych i przełajowych pod nazwą „Biegaj z nami”. Każdego roku bierze w nim udział kilkuset mieszkańców północnej Wielkopolski.

Baza sportowo-rekreacyjna
 

Masowemu uprawianiu sportu w powiecie pilskim sprzyja coraz lepsza baza. Odwiedzając te strony można do woli oddawać się różnym formom aktywnego wypoczynku.

Najbogatsza pod tym względem jest Piła. Miasto posiada stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową, stadion żużlowy, wielką halę sportowo-widowiskową na 1 500 miejsc siedzących z boiskiem wielofunkcyjnym o nawierzchni tarketowej z siłownią oraz amfiteatrem oraz kilka mniejszych hal sportowych i pływalnię „Wodnik”.

Wielką popularnością cieszy się oddane do użytku w 2010 roku Centrum Rekreacji Wodnej „Aquapark”. Amatorzy strzelectwa sportowego znajdą idealne miejsce w Centrum Strzelectwa Sportowego,,Tarcza”. Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogą realizować swoje pasje na pilskim lotnisku, które po opuszczeniu przez wojsko stało się mekką szybownictwa, spadochroniarstwa i paralotniarstwa. W mieście jest czynnych kilka kortów tenisowych, siłowni oraz fitness klubów. Dużym powodzeniem cieszy się 8-torowa sala bowlingu w podziemiach hotelu „Rodło”

Nowoczesne obiekty spotkamy także w innych miejscowościach. Każde miasto i gmina powiatu posiada kameralny stadion, halę sportowo-widowiskową, korty.

© Copyrights Starostwo Powiatowe w Pile   |   Polityka prywatności
Agencja Interaktywna Sun Group