Herb, flaga i logotyp

Herb

Herbem Powiatu Pilskiego jest w polu czerwonym uszczerbiony orzeł srebrny, z przepaską złotą na skrzydłach, złotym dziobem zwróconym w prawo, pod którym złoty wieniec z dziewięciu liści dębu, umieszczony na planie hiszpańskiej tarczy herbowej.
Znak orła nawiązuje do uszczerbionego godła Województwa Wielkopolskiego, natomiast wizerunek wieńca splecionego z 9 liści dębowych odnosi się do ilości gmin stanowiących wspólnotę samorządową Powiatu Pilskiego.

Flaga

Flagą Powiatu Pilskiego jest płat w formie trapezu prostokątnego, w prawej części w formie kwadratu w kolorze czerwonym zawarty jest wizerunek uszczerbionego orła i wieniec (tak samo jak w herbie). Część lewa dzielona jest na 9 czerwono-złotych pasów. Herb jest głównym znakiem graficznym Powiatu Pilskiego. Element ten jest wykorzystywany m.in. w materiałach promocyjnych i oficjalnych dokumentach Zarządu oraz Starostwa Powiatowego w Pile.

Logotyp ma swoją symbolikę: na błękitno wiją się - w poziomie - rzeka Noteć oraz jej prawostronny dopływ od północy, czyli przepływająca przez Piłę Gwda. W prawym górnym rogu znajduje się wzór tradycyjnego haftu krajeńskiego, który stał się również inspiracją do zaprojektowania pozostałych obłych kształtów w logotypie. Poniżej symbolu Noteci znajduje się odniesienie do obszarów zachwycającej zieleni łąk i lasów, które porastają znaczną część naszego powiatu oraz do wieloletnich tradycji rolniczych i sadowniczych. Lewa górna strona to symbol ziemi pilskiej jako obszaru tętniącego życiem kulturalnym i społecznym. Ta część logotypu została zachowana w barwach herbu i flagi

 

Logotyp


Uchwała w sprawie określenia znaku graficznego (logo) Powiatu Pilskiego

Załącznik do uchwały - księga znaku

Zapisz się na newsletter