Przystanek Piła i okolice” w ramach projektu „Niepodległa”

Data: 07-09-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Przystanek Piła i okolice” w ramach projektu „Niepodległa”

6 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pile odbyło się pierwsze spotkanie  w ramach programu edukacji regionalnej pt. „Przystanek Piła i okolice” oraz w ramach projektu „Niepodległa”. 

Wykład pt. ”Historia kościoła św. Janów, symbolu polskości Piły” wygłosił Marek Fijałkowski, pracownik Muzeum Okręgowego w Pile. Historia kościoła od pierwszych wzmianek w dokumentach sięgających XV wieku aż po rozbiórkę ruin w grudniu 1975 r. wzbogacona była prezentacją multimedialną. Zniszczony kościół był najstarszym i najciekawszym zabytkiem naszego miasta.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy o profilu renowacja architektury z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile i mieszkańcy Piły.

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, które jest Beneficjentem Programu Polska Niepodległa realizuje projekt „Dni Niepodległej Ojczyzny w Powiecie Pilskim”. Jego głównym celem jest szerokie włączenie mieszkańców powiatu pilskiego w świętowanie obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości oraz szerzenie wartości patriotycznych w regionie. BWAiUP zrealizuje go poprzez zorganizowanie 10 zadań o charakterze kulturalno-edukacyjnym, włączając w nie mieszkańców oraz zaprzyjaźnione placówki: Młodzieżowy Dom Kultury ISKRA,  Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im Panteleona Szumana, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile.

Na realizację projektu pozyskano  47 tysięcy złotych dofinansowania, dzięki czemu odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń z udziałem mieszkańców powiatu pilskiego.

„Przystanek Piła i okolice” - Program edukacji regionalnej jest skierowany dla dzieci i młodzieży, studentów oraz  mieszkańców Piły i powiatu pilskiego. W ramach zadania odbędą się jeszcze cztery prelekcje, które przybliżą odbiorcom skomplikowaną sytuację miasta Piły w tamtym okresie:

- „Ruch niepodległościowy na terenie gmin powiatu pilskiego”.
Termin realizacji: 18.09.2018 r.
– „Pilanie okresu międzywojennego”.
Termin realizacji: 04.10.2018 r.
– „Polacy spod Znaku Rodła – ślady pilskie”.
Termin realizacji: 17.10.2018 r.
- „Działalność Konsulatu RP w latach 1928-1934, w Pile. Rola i znaczenie w umacnianiu tożsamości narodowej Polaków”.

Miejsce realizacji: siedziba Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile.





 
Zapisz się na newsletter