01.02 2024

Wernisaż wystawy "nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia"

Zapraszamy na kolejną niezwykle ciekawą wystawę do Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Już w najbliższy piątek, 2 lutego, o godz. 19.00 wernisaż wystawy nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia.

Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego oraz Powiat Pilski zapraszają na wernisaż i wyjątkową wystawę pt. „nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia”. Będziemy oglądać prace blisko 60 artystów, byłych studentów profesora Jacka Waltosia, dziś znanych i cenionych twórców. Wernisaż – w piątek, 2 lutego 2024 r. o godz. 19.00.

Wystawa prezentuje prace absolwentów pracowni malarskiej jednego z czołowych polskich artystów, malarzy pokolenia powojennego prof. Jacka Waltosia. Profesor od roku 1980 do 2009r. prowadził na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych - dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz - oraz na ASP im. Jana Matejki w Krakowie swoje pracownie malarstwa. Przez obie pracownie przeszło bardzo wielu studentów, przyszłych malarzy, grafików, scenografów ilustratorów, rzeźbiarzy, projektantów wnętrz, przyszłych profesorów i wykładowców sztuki. Ludzi, którzy na arenie dzisiejszej sceny artystycznej odgrywają znaczącą rolę.
Ich prace w wystawie zbiorowej będziemy mogli teraz oglądać w Pile.

To wyjątkowa prezentacja, podróżująca po kilku największych galeriach w Polsce (do Piły jedzie z Krakowa), której wyróżnikiem jest różnorodność postaw twórczych, stosowanych technik, przesłań i dążeń artystów przy jednoczesnym wspólnym mianowniku prac, jakim jest postać profesora Waltosia – jego znak, charyzmat, „palec” przyłożony do artystycznej edukacji autorów.

- Zamysłem projektu jest, aby zaplanowane przeze mnie wydarzenie stało się klamrą spinającą ogromny etap pracy człowieka, który swoją charyzmą połączył tak dużą grupę ludzi – mówi kurator wystawy dr Magdalena Siejko Pobiedzińska.

Prof. Jacek Waltoś to postać w świecie artystycznym wybitna. W latach 1976-79 był pedagogiem na macierzystej uczelni - ASP w Krakowie. Od 1979 roku wykładał na poznańskiej PWSSP (od 1996 roku ASP; od 1991 profesor); jeden z założycieli grupy „Wprost”. Uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, rysunek, zajmuje się krytyką artystyczną. Wybitny artysta, nauczyciel- wykładowca, kurator wystaw i ich organizator. Zrealizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Data wydarzenia: 02.02.2024 19:00 - 01.02.2024 21:00