23.03 2017 Kultura

Tadeusz Wyrwa - Krzyżański Rysunek / Malarstwo

Galeria Sztuki Hotel Gromada oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Pile zapraszają 23 marca o godz. 18.00 na otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego.

Tadeusz Wyrwa-Krzyżański poeta, prozaik, krytyk literacki, grafik i malarz. Mieszka i pracuje w Pile. Za swoją pracę twórczą otrzymał m.in. nagrodę redakcji "Ziemia Nadnotecka", nagrodę Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich im. Wilhelma Macha za najlepszy debiut w prozie, nagrodę im. Stanisława Piętaka, Medal Nowej Sztuki, nagrodę "Czerwonej Róży" - Pierścień, nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Sztuki (wspólnie m.in. z Hanną Krall i Piotrem Kuncewiczem), nagrodę UNESCO - Światowego Dnia Poezji.

Jest autorem 4 tomów prozy i 37 tomów poetyckich, m.in. "Dom ust" (1977), "Wyprawa przeciwko podróży" (1989), "Wybrane Wiersze" (2006), "Miary do trumny" (2014). Ogłosił 9 książek dla dzieci. Jego wiersze dla dzieci znajdują się obecnie w podręcznikach szkolnych wydawanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Prace plastyczne prezentował w kraju i za granicą - na ponad 20 wystawach, m in. "Tuszowanie, tuszowanie" Galeria na Pięknej, Warszawa1989; "„Wspólnota utrat" Galeria Hadar, Kraków, 1992; "Pastele", BoreyArtGallery, Sankt Petersburg,1993; "Rysunki", BWA Leszno, 1994; "Pokaz I", Hamburg, 1996; "Z księgi symboli", BWA Piła, 2004.

Ukazało się 7 jego tek graficznych. Redagował i wydawał almanachy, a także książki poetów Janusza Żernickiego, Krzysztofa Gąsiorowskiego, Leszka Żulińskiego i wielu innych.

Obecnie przygotowuje tom "Dotykanie ogni”. W 2006 roku otrzymał odznaczenie "Zasłużony dla kultury polskiej”.

Miejsce wydarzenia: Hotel Gromada w Pile