14.09 2016

Zapraszamy na koncert w hołdzie królowi Janowi III Sobieskiemu

We wnętrzu przepięknego Sanktuarium w Skrzatuszu rozbrzmi zjawiskowy głos Grażyny Zielińskiej, światowej sławy sopranistki, na co dzień mieszkającej w Klagenfurcie (Austria). Wokalistce towarzyszyć będą uznani muzycy: profesor Janusz Purzycki (skrzypce) oraz Szymon Olszański (organy). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Honorowi patroni koncertu, starosta pilski Eligiusz Komarowski oraz wójt gminy Szydłowo Dariusz Chrobak, serdecznie zapraszają.

Trochę historii: jak podają źródła, król Jan III Sobieski odwiedził Sanktuarium w Skrzatuszu w 1680 roku, trzy lata przed odsieczą wiedeńską. Bitwa pod Wiedniem odbyła się 12 września 1683 roku, a wojsko dowodzone przez władcę Polski pokonało mających wielkomocarstwowe zapędy Turków.

Teraz, po 333 latach od tamtego wydarzenia, a także w 320. rocznicę śmierci króla Sobieskiego, czeka nas jedyne w swoim rodzaju przeżycie kulturalne, nawiązujące do historii sprzed ponad trzech wieków. Właśnie 18 września, wewnątrz skrzatuskiego Sanktuarium, zostanie wykonane dzieło muzyczne w hołdzie królowi Janowi III Sobieskiemu. Okazja jest niebywała, bowiem właśnie w tym czasie Skrzatusz odwiedzą tysiące pielgrzymów, uczestniczących w uroczystościach odpustowych. Zapowiada się wspaniała duchowa uczta. Tam warto być, zapraszamy!