08.06 2016

Wystawa pt. „Współczesna Sztuka Japonii i Tajwanu”.

Proponowana wystawa, powstała z inspiracji kulturą i sztuką Japonii – stanowi rodzaj wprowadzenia do sztuki współczesnej, sztuki nowoczesnej XXI wieku. Jest to także rodzaj wprowadzenia w krąg przedmiotów sztuki, które zrodziły się ze specyfiki Japonii, jej topografii i klimatu, ze stylu życia i stylu myślenia, odczuwania jej mieszkańców. Styl życia, pokazany na przestrzeni jednego roku zmienia się tutaj wraz ze zmiennością kolejnych, następujących po sobie pór, zgodnie z określonym klimatem i przestrzenią, zgodnie z urodą Japonii, z unikalną estetyką tego najpiękniejszego na świecie miejsca, jakie kiedykolwiek zostało stworzone.

Sceneria wiosny i sceneria lata, sceneria jesieni, sceneria zimy i więcej: sceneria która znamionuje przejście od wiosny do lata i ponownie od lata ku jesieni, od jesieni ku zimie, sceneria zmiany od zimy ku wiośnie…Owe przemiany i przejścia zachodzące w ciągu tego roku dokonują się nie tylkow odniesieniu do wszystkiego, co na zewnątrz, ale i do tego, co wewnątrz, także we wnętrzu japońskiego domu.

W stylistyce wnętrza owego wyjątkowego domu, dostrzega się przede wszystkim przedmioty codziennego użytku, jak chociażby przybory, wykorzystywane do podsycania i pilnowania ognia na palenisku, czy stół z umieszczonym pod spodem specjalnym źródłem ciepła (kotatsu) oraz samo palenisko, wykorzystywane w różnych regionach kraju. Wszystko to działa na wyobraźnię, określa styl życia i kanon użytecznego piękna, inspiruje do powstawania dzieł stylizowanych, prowadzi ku abstrakcji i syntezie.

Ponadto pokazuje się tu nie tylko wyposażenie, służące do obniżania temperatury, ale także rozmaite przedmioty, takie jak dzwonki poruszane pod-muchem powietrza, czy wiatru, bambusowe przesłony dające odczucie chłodu, japońskie wachlarze, używane także we wnętrzach, a nade wszystko – wyroby kultury materialnej i sztuki, które dają wierne wyobrażenie codziennego życia, uświadamiają specyfikę japońskiego stylu.

Obecna wystawa to także zapis zmian, które dokonywały się w czasie minionym aż do chwili obecnej i właśnie dlatego znajdują się tutaj tak rozmaite eksponaty, dokumentujące różnorodną, bogatą kulturę i różne style życia. Mamy zatem nadzieję, że artystyczny zmysł i poczucie piękna rodowitych Japończyków, zrodzonych i wychowanych w szczególnym środowisku Japonii, tak odmiennym od kultury Europy – zainteresuje odbiorców.

A-21 International Art Exhibition, Representative