26.04 2016

Adam Wajrak w Pile

Adam Wajrak w Pile

Adam Wajrak

Od dziecka zajmuję się podglądaniem zwierząt. To mnie fascynuje i na punkcie tego mam absolutnego bzika. Od 1991 roku pracuję w "Gazecie Wyborczej" i od tego czasu moje hobby stało się moim zawodem. W połowie lat 90. poznałem piękną hiszpańską biolożkę i razem z nią zdecydowaliśmy, że najlepszym miejscem do zamieszkania będzie Puszcza Białowieska, ostatni nizinny naturalny las strefy umiarkowanej w Europie. Tu za oknem mamy wspaniały las i wspaniałe zwierzęta, a gdy jakichś zwierząt tu nie ma, ruszam na wyprawy po Polsce lub Europie.

Jest autorem ponad 700 artykułów i trzech książek - "(Za)piski Wajraka", "Zwierzaki Wajraka", "Kuna za Kaloryferem". Szczególnie zainteresowany relacjami pomiędzy różnymi gatunkami zwierzętami a ich środowiskiem naturalnym jak i wpływem działalności człowieka. Współpracownik programów: 1991-99 Animals (Program 2 TVP), od 1999 Arka Noego (Program 2 TVP). Wielokrotnie wyróżniony za pracę na rzecz promocji przyrody.

W 1993 roku odznaczony tytułem "Przyjaciela Przyrody" przez Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot, jedną z głównych polskich organizacji działających na rzecz ochrony środowiska za serie artykułów o dużych drapieżnikach. Otrzymał srebrny medal od Polskiego Ministra Ochrony Środowiska i medal od Ligi Ochrony Przyrody. W 1999 roku został laureatem "Polskiego Pulitzera" w kategorii tekst specjalistyczny oraz otrzymał wyróżnienie od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za osiągnięcia zawodowe. Towarzystwo Ochrony Puszczy Białowieskiej nadało Adamowi Wajrakowi Honorowy Tytuł Przyjaciela Puszczy Białowieskiej Towarzystwo Niepełnosprawnych Artystów "Nike" nagrodziło go za opiekę nad niepełnosprawnymi zwierzętami a w 2000 roku otrzymał nagrodę od Polskiej Fundacji Nauki za swoją rolę w popularyzowaniu nauki i wiedzy na temat przyrody. Brał udział w kilku ekspedycjach polarnych.

W 2000 roku wraz z trzema przyjaciółmi przekroczył na nartach granicę między Kanadą i Grenlandią. Jest członkiem wielu naukowych instytucji, miedzy innymi Instytutu Oceanograficznego oraz pracownikiem Polskiej Akademii Nauk, jest aktywnie zaangażowany w projekt naukowy dotyczący ptaków padlinożerczych i ssaków w Parku Białowieskim.

Jako jedyny Polak został w 2005 roku uznany za Bohatera Europy przez amerykański tygodnik TIME za obronę środowiska naturalnego. Poza tym w 2007 dostał nagrodę im. Alfreda Lityńskiego.W tym samym roku dostał też nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Syn Teresy Wajrak. Wychowywał się na warszawskim Żoliborzu. Jego rodzina mieszkała w jednej klatce z Jackiem Kuroniem, któremu Wajrak pomagał w kilku kampaniach wyborczych. W dzieciństwie i młodości zajmował się leczeniem chorych zwierząt, głównie ptaków, którym udzielał pomocy w domu.

Adam Wajrak często angażuje się w akcje mające na celu ochronę przyrody, w 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy.

 

https://www.facebook.com/krzysztof.dega/videos/vb.100000061389848/1278482328830468/?type=2&theater

 

Zapisz się na newsletter