13.11 2023
Kultura , Pod Patronatem Starosty Pilskiego , Powiat pilski

Wystawa pt. „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” Zapraszamy na otwarcie niezwykłej wystawy fotografii miasta Piły

Wystawa nosi tytuł „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”. Zdjęcia prezentują Piłę od lat powojennych – od 1946 roku – do 1989 roku. W prezentacji pokazanych zostanie blisko 300 fotografii, w tym dwie imponujących rozmiarów panoramy miasta – jedna z roku 1948, druga z lat 70-tych.
27 października (piątek) o godz. 11.00 zapraszamy na wernisaż tej ekspozycji.
Roman i Andrzej Zaranek fotografowali miasto przez 80 lat. W ich archiwum znajdują się zdjęcia pokazujące m.in. ruiny Piły zaraz po wojnie, odgruzowywanie miasta, budowę pierwszych bloków i nowych osiedli, a także dokumentację z ważnych dla Piły wydarzeń, jak odbudowę domu Stanisława Staszica i otwarcie go po remoncie, wizytę w Pile kardynała Stefana Wyszyńskiego, budowę mostu Krzywoustego, czy kolejowego wiaduktu, a także z procesji Bożego Ciała, pochodów 1-majowych, uroczystości miejskich, pierwszych Dni Piły, wydarzeń kulturalnych i sportowych.
Fotografie wystawy „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” zostały podzielone na dwie tematyczne części i będą prezentowane w dwóch salach Galerii – w pierwszej pokazana zostanie Piła w latach 1946 – 1989 i jej architektura, budynki, widok tuż po wojnie i w latach późniejszych, w drugiej – ludzie i wydarzenia tych lat.

Otwarcie wystawy poprzedzi spotkanie – konferencja popularno-naukowa pt: „Wymiary nowoczesności”. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989”,  której gościem będzie Andrzej Zaranek, jeden z autorów fotografii, syn legendarnego fotografa, twórcy „archiwum ruin” Piły, Romana Zaranka.

O Pile na przestrzeni lat opowie także Marek Fijałkowski, historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.

Gościom spotkania przedstawione zostaną także dwie animacje video-art. pt. „Piła na osi czasu: 1946 – 1989 – 2023”, prezentujące 10 wybranych miejsc w Pile, placów i ulic, od lat zaraz po wojnie do współczesności. Animacje pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze miasto, jak powstawało z powojennych gruzów.

Wystawę będzie można oglądać w dniach od 27 października do 13 listopada 2023 r.

Wystawa jest częścią realizowanego zadania pn: "Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków".
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego, Powiat Pilski

Data wydarzenia: 27.10.2023 11:00 - 13.11.2023 23:00

Miejsce wydarzenia: Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego, Piła, ul. Okrzei