04.11 2022
Pod Patronatem Starosty Pilskiego , Kultura Powiat pilski

Stanisław Baj w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego!

Stanisław Baj  w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego! Zapraszamy na wystawę prac wybitnego artysty Stanisława Baja!

Stanisław Baj/ Rzeka Bug: wernisaż w najbliższy piątek, 7 października, godz. 19.00.

Od lat każda praca Stanisława Baja cieszy się uznaniem kolekcjonerów współczesnej sztuki. Twórczość tę wyróżnia doskonały warsztat i niezwykły klimat obrazów. Zapadają zwłaszcza w pamięć i... w serce pejzaże autorstwa Stanisława Baja - te przedstawiające rzekę Bug będziemy mogli oglądać na wystawie w Pile.

O Artyście:
Stanisław Baj urodził się w 1953 r. w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Studia w latach 1972-1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Od 1982 dydaktyk na ASP w Warszawie. W latach 2005-2012 prorektor ds. studenckich i naukowych.
Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Mieszka we wsi Dołhobrody nad rzeką Bug.

Autor ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX w. jego twórczość to pejzaż, głównie rzeka Bug oraz portret. Obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne. Jest laureatem prestiżowej nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019, przyznanej przez Okręg Gdański ZPAP.

Dlaczego maluję rzekę? Urodziłem się i mieszkałem nad Bugiem – tam, gdzie była ona najważniejszym, pięknym, ale przede wszystkim groźnym żywiołem. Determinowała życie bezwzględnie. Do tego stopnia, że przez nią jestem okaleczony, jeśli chodzi o widnokrąg. Mam 180 stopni realnego horyzontu, to są lasy, pola, natomiast druga część musi być wyobrażona. Rzeka
stanowi granicę nie do przejścia i trzeba sobie wyobrazić, co jest po drugiej stronie. Determinuje to tajemniczą sytuację. Rzeka jest podziałem między dwiema stronami; nie tylko dzieli dwie kultury, dwie etnografie, ale także mój widnokrąg. Zacząłem się rzece przyglądać za sprawą malarstwa.
Stanisław Baj
Na wystawę zapraszają: Powiat Pilski, Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego oraz Autor.

Organizator: Biuro Wystaw Arktycznych Powiatu Pilskiego, Powiat Pilski

Data wydarzenia: 07.10.2022 19:00 - 04.11.2022 00:00

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego, Piła, ul. Okrzei