Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych

Dyrektor: Edmund Wolski  
Siedziba Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych

ul. Okrzei 9/2
64-920 Piła
tel./fax 67 213 11 82
www.galeriabwa.pila.pl

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile jest profesjonalną instytucją upowszechniania sztuki, która obecnie dysponuje galerią z prawdziwego zdarzeniaw nowym, specjalnie do tego celu wybudowanym obiekcie przy ul. Okrzei 11. Obiekt służy dwóm placówkom - oprócz BWA mieści się tam także Młodzieżowy Dom Kultury.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA spełnia wiele funkcji dla środowiska artystycznego oraz miłośników i odbiorców sztuki w regionie północnej Wielkopolski stwarzając pole prezentacji twórczości i równie ważnych dyskusji o kondycji sztuki współczesnej. Prezentowane są prace twórców z kraju i zagranicy, o znaczącym dorobku artystycznym, organizowane są też wystawy promocyjne dla młodych, obiecujących artystów. Biuro przez lata swej działalności wypracowało renomę pokazywanych wystaw. Jedynym kryterium prezentacji jest wysoka jakość artystyczna proponowanych przez twórców prac i postaw, niezależnie od dziedziny, jaką preferują. Pojawia się więc wartościowe malarstwo, rysunek, grafika i rzeźba, tkanina artystyczna, jako techniki należące do klasycznych, prezentuje się też fotografię kreatywną, grafikę komputerową i nowszemedia, videoart i film. Galeria balansuje pomiędzy propozycjami tzw. "sztuki środka", wolnej od szokujących i bulwersujących skojarzeń, wolnej też od ponowoczesnej wtórności.

Najwyższa jakość artystyczna reprezentowana przez autorów to autentyzm poszukiwań twórczych opartych na szlachetnym rzemiośle, godna uwagi postawa filozoficzna, aktualność estetyczna i etyczna, która wnosi do zastanego świata nowe wartości. Działalność BWA poszerza się w tym miejscu o ważny aspekt - edukację estetyczną społeczeństwa. Wystawa jest nie tylko prezentacją, jest pretekstem do interakcji zachodzących pomiędzy ludźmi, tymi, którzy tworzą i tymi, którzy tej twórczości łakną w poszukiwaniu wartościnieprzemijających, które z czasem mają dla człowieka znaczenie o wiele większe, niż codzienne potrzeby bytowe. Sztuka prezentowana w Galerii służy kontemplacji, wnosi metafizyczny przekaz, któremu można dać się ponieść, dać się uwieść i smakować estetycznie w nie zawsze klasycznym rozumieniu pojęciapiękna - w jego znaczeniu szerszym, głębszym i pełniejszym o całe człowiecze odczuwanie. Służy temu także oprawa muzyczna wernisaży (mini koncerty na żywo) oraz odbywające się podczas trwania wystaw koncerty jazzowe, w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych muzyków. Swoista integracja sztuk wizualnych i dźwięku, czasem poezji, czyli magii słów sprawia, że w galerii unosi się atmosfera sacrum, a sama galeria staje się miejscem godnym świątyni sztuki.

Chętnie zwiedzają ją także dzieci, zaszczepia się im miłość do pięknej książki podczas wystaw ilustracji książkowej, które co roku cieszą się olbrzymim powodzeniem. Także nauczyciele przyprowadzają tu młodzież na lekcje o sztuce i często są to pierwsze spotkania młodych ludzi ze sztuką współczesną, jakże inną od dawnej. Dzieci i młodzież to publiczność bardzo otwarta i chłonna, właściwie wprowadzona uczy się radości i satysfakcji odkrywanej w bezpośrednim kontakcie z żywym dziełem sztuki. Jawi się nagle świat intrygujący, dotąd nieznany, jak obcy język, który zaczyna się rozumieć i przyswajać.
 
Popołudnia należą do osób korzystających z zajęć plastycznych pod okiem doświadczonego instruktora, który wprowadza dorosłych pasjonatów oraz młodzież przygotowującą się do egzaminów wstępnych na studia artystyczne w świat proporcji, koloru i światła.

Co roku powiększa się o nowe prace liczba zbiorów Kolekcji Pilskej, nad którą BWA trzyma pieczę od ponad trzydziestu lat. Obecnie możemy się poszczycić liczbą około tysiąca prac pozyskiwanych przy okazji wystaw twórców środowiska pilskiego oraz znakomitych gości z kraju i zagranicy. W zbiorach znajdują się też dzieła zakupione lub darowane przez artystów, którzy już od nas odeszli. Tym większej Kolekcja Pilska nabiera wartości. Zbiory te ożywają co jakiś czas, są wykorzystywane do różnorodnych wystaw tematycznych i problemowych, prezentowanych w Pile i galeriach zaprzyjaźnionych powiatów w kraju, a nawet poza jego granicami.

Biuro organizuje plenery artystyczne w formie Interdyscyplinarnych Spotkań Twórców. Przez lata odbywały się one w Człopie, od 2008 roku artyści spotykają się w Luchowie gm. Łobżenica. Zaproszeni goście mają tu okazję wśród pięknej przyrody, w ciszy i z dala od miejskiego pośpiechu i gwaru, pobyć po części z sobą samym, ze swoją twórczością, i po części z bratnimi duszami, które łączy potrzeba tworzenia nowych, jakże nieuchwytnych wartości. Wymiana myśli, różnorodność postaw twórczych, poglądów na sztukę i świat współczesny to kipiący tygiel, którego efekty mamy przyjemność poznawać nieco później na wystawach poplenerowych. Każda taka wystawa stanowi wydarzenie artystyczne o wysokiej randze, niedającym się przewidzieć wymiarze estetycznym, jest zaskakująca i przede wszystkim niepowtarzalna. Część prac dzięki regulaminowym darowiznomartystów wzbogaca zbiory Kolekcji Pilskiej.
 
Zapraszamy do odwiedzania naszej Galerii, aktualne informacje znaleźć można na stronie www.galeriabwa.pila.pl.

Działalność Galerii BWAiUP finansowana jest z budżetu Powiatu Pilskiego.

Zapisz się na newsletter