Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej

Sanktuarium w Łobżenicy to najstarsze miejsce kultu maryjnego w Polsce. Z bardzo interesującą historią. W roku 1079 pasterzowi pasącemu bydło na terenie dzisiejszej świątyni nastąpiło objawienie Matki Bożej trzymającej Dzieciątko. Od tamtej pory woda ze źródła, nad którym pojawiła się Matka Boża nabrała cudownych właściwości. Kroniki dziejów Kościelnych opisują wiele cudów zesłanych za pośrednictwem Matki Góreckiej. Widnieją w nich zapisy o licznych uzdrowieniach ludzi chorych, niewidomych i kalekich. Niedługo po objawieniu przy cudownym źródle wybudowano drewniany kościółek, który przetrwał wiele lat i nieprzerwanie był celem licznych pielgrzymek. W okresie rozwoju ruchów protestanckich i prześladowań kościółek uległ zniszczeniu.

Murowany kościół powstał około roku 1648 i pomimo wielu zawirowań historycznych przetrwał do dzisiaj.

Świątynia ta słynie z obrazu, który przedstawia objawienie Matki Bożej trzymającej na rękach Dzieciątko i błogosławi światu stąpając po księżycu. Najważniejszym miejscem jest źródełko z cudowną wodą, do którego przybywają wierni nie tylko z całego kraju ale także z zagranicy. Ciekawostką jest, że lecznicze właściwości wody zostały potwierdzone przez  Wydział Farmaceutyczny Zakładów Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Akademii Medycznej w Poznaniu.

Obraz Matki Bożej został ukoronowany w 1965 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest to kopia obrazu ofiarowanego dla sanktuarium około 1654 roku, który spłonął w pożarze w roku 1907. Wisi on w ołtarzu głównym kościoła otoczony wieloma wotami, które są dowodami wdzięczności za otrzymane łaski.

Uroczystości odprawiane w sanktuarium to między innymi: rekolekcje, dni skupienia, odpusty i dożynki parafialne. Z Górki Klasztornej co roku wyrusza pielgrzymka na Jasną Górę. Corocznie jest też urządzane Misterium Męki Pańskiej oraz Festiwal Piosenki Religijnej.

Na terenie Świątyni znajdują się dwa domy noclegowe ,,Syjon” oraz ,,Dom Pielgrzyma”. W okresie letnim funkcjonuje też punkt gastronomiczny ,,Arka” w którym pielgrzymi mogą zjeść ciepły posiłek czy w spokoju napić się kawy.

Dodatkowe atrakcje dla pielgrzymów przybywających do Górki Klasztornej są: Muzeum Misyjne, pogański krąg kultowy, prawdopodobnie istniejący niegdyś na Górce, sklepik z dewocjonaliami i skansen maszyn rolniczych. 

Zapisz się na newsletter