Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
YouTube
BIP

Ważne decyzje na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Pile

Data: 28-05-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ważne decyzje na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Pile     Budynek Szpitala Powiatowego w Wyrzysku stanie się bardziej funkcjonalny dla pacjentów wymagających leczenia długoterminowego i rehabilitacji neurologicznej. Kolejne dobre wiadomości: Powiat Pilski wsparł zakup samochodu dla OSP w Miasteczku Krajeńskim, z kolei w Zespole Szkół Technicznych w Pile będą szkolić informatyków na potrzeby przyszłych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Te ważne decyzje zapadły 27 maja podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Pile, która z powodu pandemii już drugi raz odbyła się zdalnie.

Szpital przyjazny pacjentom
Zmiany w szpitalu w Wyrzysku zakładają budowę łącznika między głównym budynkiem, a oddziałem rehabilitacji neurologicznej i pracowni fizjoterapii. W łączniku znajdą się dwie duże sale rehabilitacyjne i sanitariaty dla osób niepełnosprawnych. Wybudowane zostaną  podjazdy i zakupiony będzie dodatkowy sprzęt rehabilitacyjny. Budowa łącznika ma ruszyć jeszcze w tym roku.  

Koszt tych inwestycji to 2 mln 150 tys. zł, ale Powiat Pilski wystąpi do Wojewody Wielkopolskiego o dotację z budżetu państwa w wysokości ponad 1 mln 700 tys. zł. W tym celu, na nadzwyczajnej sesji radni zabezpieczyli już środki w budżecie Powiatu w wysokości 430 tys. zł (20 procent kosztów).  

- W szpitalu w Wyrzysku z powodzeniem funkcjonują Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Oddział Rehabilitacji Neurologicznej, dokąd trafiają m.in. pacjenci po udarach. Wkrótce szpital będzie realizował duży unijny projekt, w ramach którego już od lipca przez najbliższe trzy lata będą organizowane turnusy rehabilitacyjne dla pacjentów po udarze z całej Wielkopolski. Placówka musi być przystosowana do tego ważnego kierunku leczenia, w którym się specjalizuje, a pomieszczenia dla pacjentów muszą być dobrze wyposażone i funkcjonalne – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.   

Powiat dołoży do zakupu strażackiego wozu
Radni zdecydowali również o wsparciu gminy Miasteczko Krajeńskie w zakupie terenowego samochodu gaśniczego dla miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Zakup wyceniono na 56 100 zł, Powiat Pilski dołoży ponad 28 tys. zł.
OSP w Miasteczku Krajeńskim to ważna jednostka w systemie ratownictwa w powiecie pilskim. W jej obszarze działania znajduje się droga krajowa S-10 i linia kolejowa Piła-Bydgoszcz, gdzie często dochodzi do wypadków i na pomoc ofiarom kierowana jest właśnie OSP z Miasteczka Krajeńskiego.     

Nowa klasa w „Mechaniku”
Zespół Szkół Technicznych w Pile od 2021 roku dołączy do eksperymentu pedagogicznego i weźmie udział w „Programie CYBER.MIL z klasą” realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.  
W latach 2021 – 2024, w nowo powstałej klasie prowadzony będzie program kształcenia z bezpieczeństwa informatycznego, nowych technologii, zabezpieczania danych, kryptografii. Jej absolwenci będą mogli w przyszłości zasilić kadry różnych jednostek wojskowych, w tym mających powstać Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Powiat Pilski zadeklarował, że dołoży do realizacji programu 20 procent kosztów.
© Copyrights Starostwo Powiatowe w Pile   |   Polityka prywatności
Agencja Interaktywna Sun Group