Mieszkańcy wspierają pilski szpital w walce z koronawirusem!

Data: 27-03-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Mieszkańcy wspierają pilski szpital w walce z koronawirusem! Komunikat z 27 marca 2020r. Informacje Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Starosty Pilskiego o sytuacji epidmiologicznej na terenie powiatu pilskiego.

- Najważniejsza wiadomosć jest taka, że od wczoraj nie przybyło nam osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem na terenie powiatu pilskiego - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

1. Dane o sytuacji epidemiologicznej w powiecie pilskim:
- 1 osoba zakażona
- 3 osoby hospitalizowane
- 317 osób objętych kwarantanną
- 208 osób objętych nadzorem epidemiologicznym.  

2. Prośba Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pile:  
Osoby, które po powrocie z zagranicy zostały objęte obowiązkową kwarantanną i mają jakiekolwiek problemy np. dotyczące kart lokalizacyjnych powinny zwrócić się do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu pisemnie bądź e-mailowo na adres: kwarantanna@poznan.uw.gov.pl
Wszelkie informacje można również uzyskać pod numerem alarmowym 784 069 152. Osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, mogą również dzwonić pod ten numer i uzyskają niezbędną pomoc.  

3. Dotyczy osób korzystających z Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności, chodzi zwłaszcza o dzieci.

- W ostatnich dniach nie funkcjonował on w normalnej formule, natomiast nastąpiły już zmiany ustawowe i od 1 kwietnia nasz Zespół zacznie działać. Osoby, którym ukończyły się różne orzeczenia, będą podlegały uproszczonej procedurze, a w niektórych przypadkach  orzeczenia będą miały przedłużoną ważność, nawet bez badania. Na początku przyszłego tygodnia podam więcej szczegółów na ten temat - zapewnia starosta Eligiusz Komarowski.

4. Ważne informacje dla osób bezrobotnych.
Powiatowy Urząd Pracy również pracuje, choć w związku z zagrożeniem epidemiologicznym także w ograniczonym zakresie. Punkt informacji jest czynny zarówno w Pile jak i Wyrzysku gdzie osobiście możemy pobrać wszystkie druki i złożyć wnioski, a potem wypełnić je w domu i przysłać na przykład pocztą. Możemy także skorzystać z platformy e-PUAP i Profilu Zaufanego i złożyć wnioski elektronicznie, tą drogą można również się zarejestrować. Na pewno jednak każdy zostanie obsłużony. Co do potwierdzania gotowości do pracy odbywa się to obecnie zazwyczaj telefonicznie.
Szczegóły na naszej stronie:
https://www.powiat.pila.pl/koronawirus/3844,powiatowy-urzad-pracy-w-pile-informuje

5. 27 marca odbyła się również wideokonferencja z Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego Wojewody Wielkopolskiego na temat obecnej sytuacji epidemiologicznej w Wielkopolsce.
Do 27 marca stwierdzono 83 przypadki zakażonych koronawirusem na terenie województwa, do tego 2 osoby zmarły.  
Co ważne poszerza się baza jeśli chodzi o liczbę placówek wykonujących testy, podobnie zwiększa się ich liczba. Do tej pory w Wielkopolsce wykonano ogółem 2100 badań, a tylko 26 marca wykonano 397 testów.

Starosta Eligiusz Komarowski podziękował również za wsparcie Szpitala Specjalistycznego w Pile w ramach akcji "Wspieramy Szpital Specjalistyczny w Pile"
- Zbiórka na specjalne Subkonto COVID – 19 przynosi świetne efekty. Wpłacono już kilkadziesiąt tysięcy złotych. Są też  deklaracje kolejnych firm, ale najbardziej cieszą wpłaty indywidulanych osób. Niedługo przyjdzie czas na pierwsze podsumowanie i informacje o szczegółach zbiórki, na co te środki zostały wydane - mówi.

Jeśli ktoś chce wspomóc pilski szpital w walce z epidemią koronawirusa może wpłacić pieniądze na konto:  PKO BP nr: 61 1020 4027 0000 1402 1600 9568 z dopiskiem COVID-19.

Komunikat Starosty Pilskiego z 27.03.2020 r.