Wspieramy osoby z niepełnosprawnością

Data: 02-12-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wspieramy osoby z niepełnosprawnością 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To szczególne święto, które zwraca uwagę na potrzeby osób z obniżoną sprawnością fizyczną czy psychiczną. Pamiętajmy, że troska o osoby niepełnosprawne, to miara naszego człowieczeństwa. 
- Naszym obowiązkiem jest jak najszersze włączenie ich w społeczne życie. Kiedy po raz pierwszy 31 marca 2016r. objąłem stanowisko Starosty Pilskiego swoją pierwszą wizytę złożyłem w Specjalnym Osrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile. To szczególne miejsce, w którym uczą się i rehabilitują dzieci i młodzież z róznymi dysfunkcjami. Miejsce było zaniedbane i brakowało w nim bazy do uprawiania sportu, rekreacji i profesjonalnej rehabilitacji, która dla wychowanków jest podstawą każdej terapii. Postanowiłem to zmeinić i 1 września 2018 r. z ogromną satysfakcją uczestniczyłem w otwarciu nowoczesnego budynku z salą sportową i nowocześnie wyposażonymi pomieszczeniami do rehabilitacji - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wokół powstały liczne boiska i place do zabaw, które pomagają dzieciom w rehabilitacji. Czekali na to 50 lat, bo tyle liczyła sobie wtedy ta placówka. Inwestycja kosztowała  7,2 mln zł, ale prawie 4 mln Powiat Pilski pozyskał z unijnych funduszy.

Na co dzień Powiat Pilski  również wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Środki na ten cel pozyskuje z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którymi dysponuje Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie w Pile, tylko w 2019 r. była kwota dysponowała środkami rzędu 4,3 mln zł na różne formy wsparcia:
- dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, zaopatrzenie w niezbędny sprzęt ortopedyczny,
- wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych
- likwidację barier architektonicznych, komunikacyjnych (transport).  

Ponadto 3,3 mln zł trafiło do warsztatów terapii zajęciowej działających w powiecie pilskim, które są codziennym miejscem spotkań i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.

Powiat Pilski realizuje również program PFRON „Aktywny Samorząd”, w ramach którego dofinansowujemy kształcenie osób z niepełnosprawnością na poziomie wyższym, uzyskanie prawa jazdy, zakup środków transportu.
Zapisz się na newsletter