Bataliony powstały 65 lat temu

Data: 06-10-2014    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Bataliony powstały 65 lat temu

Podniosłą uroczystość w pierwszy piątek października przeżyli członkowie pilskiego oddziału Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy – Górników. Bohaterowie wydarzenia, na czele z Adamem Krzysztyniakiem, prezesem okręgowego zarządu stowarzyszenia, uczestniczyli w odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamiątkowej, poświęconej żołnierzom, którzy w latach 1949-1959 zostali zmuszeni do tworzenia Wojskowych Batalionów Pracy. Tablica znajduje się przed wejściem do Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.

Podczas uroczystości odznaczona Krzyżem Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników zostały Rada Powiatu oraz Starostwo Powiatowe w Pile. Wyróżnienie, wręczone za życzliwość i regularne wspieranie działań Związku, odebrał starosta Mirosław Mantaj.

- To właśnie tu, w grodzie Staszica, w pilskich zakładach pracy, my żołnierze – górnicy po latach 1949-1959 znaleźliśmy azyl, dla dobra rodzin, społeczności i kraju. Stąd odeszliśmy po wielu latach pracy na zasłużone emerytury. Za 10 – 15 lat, gdy nie będzie już na tym świecie żołnierzy – górników, pozostanie dla następnych pokoleń jeszcze jeden skromny pomnik, głosząc wieczną pamięć i chwałę dla tej szczególnej formacji żołnierskiej. Wierzymy, że pozostaniemy bliscy pilskiemu społeczeństwu, które zachowa dla nas żołnierski szacunek, a może i miejsce w sercach przyszłych pokoleń… - głosi uchwała Okręgowego Zarządu, którą publicznie odczytano podczas piątkowej uroczystości.