Dzień zachwytu nad pięknem ziemi

Data: 08-09-2014    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Dzień zachwytu nad pięknem ziemi

Słów zawartych w tytule użył w trakcie uroczystej mszy świętej ksiądz Bogdan Wojtuś, biskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej. Eucharystia sprawowana w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja w Ujściu rozpoczęła tegoroczne powiatowo – gminne dożynki. Po modlitwie setki osób utworzyły barwny korowód, który – obserwowany przez bardzo liczną grupę mieszkańców – przeszedł na stadion. Obiekt tętnił życiem do nocy.



Zanim jednak zaszło mocno świecące słońce, na scenie wydarzyło się wiele istotnych spraw: prezentacja wieńców dożynkowych (tym razem najwyżej oceniono dzieło mieszkańców Nowego Dworu z gminy Szydłowo), przekazanie chleba i dzielenie się nim, obrzędowy taniec w wykonaniu zespołu „Lusowiacy”, a także okolicznościowe przemówienia. Poseł na Sejm RP Stanisław Kalemba, wraz ze starostą pilskim Mirosławem Mantajem i burmistrzem Ujścia Henrykiem Kazaną uhonorowali wyróżnionych medalami „Zasłużony dla Rolnictwa”. Z kolei w ręce Juliana Grasia, sołtysa Kruszewa, trafiły przyznane przez Zarząd Powiatu w Pile statuetka i tytuł „Sołtys Roku Powiatu Pilskiego”.

- Pochylając się dziś nad trudem rolniczej działalności, doceńmy ją w sposób szczególny, choćby dobrym słowem. Zauważmy, że bez kropli potu wylanych na polu przez gospodarzy, nie mielibyśmy tego, co do życia niezbędne – bochenka świeżego chleba. Szanujmy więc tę pracę i jej owoce. Nie pozwólmy, aby żywność trafiała do koszy na śmieci. I pamiętajmy, że wszyscy tworzymy jedną rodzinę, której nie trzeba dzielić na „my” i „oni”. Nasza ojczyzna, nasz powiat to zarówno miasta, jak i wsie, zarówno usługi, jak i rolnictwo – powiedział w trakcie dożynek szef powiatu pilskiego.

Tego dnia w Ujściu działo się dużo i było radośnie. Dożynki już za nami, na szczęście pozostały wspomnienia. Oby tkwiły w nas jak najdłużej.


***

Otrzymali odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”:

  • Sławomir Barciszewski – Od 16 lat prowadzi gospodarstwo o powierzchni 26 hektarów w miejscowości Gromadno (gmina Wyrzysk). Specjalizuje się w chowie trzody chlewnej, bydła mlecznego, opasów bydlęcych. Rolnik chętnie wspiera Ochotniczą Straż Pożarną w Gromadnie.
  • Dorota Cichowska – Starościna dożynkowa. Wraz z mężem w Byszkach (gmina Ujście) prowadzi gospodarstwo o powierzchni 68 ha. Jest ono w pełni zmechanizowane, a specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym.
  • Barbara Fabiś – Mieszkanka Brzostowa w gminie Miasteczko Krajeńskie. Od 1983 roku wraz z mężem prowadzi tam gospodarstwo o powierzchni 50 ha. Znajduje się tam 80 sztuk bydła, a roczna produkcja mleka wynosi 240 tysięcy kilogramów. Obecnie buduje jedną z najnowocześniejszych obór w gminie. W przeszłości korzystała ze wsparcia unijnego.
  • Andrzej Konera – Kontynuator tradycji rodzinnych. Gospodarstwo (zajmujące dziś obszar 34 hektarów) objął po rodzicach w 1991 roku. Mieszkaniec wsi Izdebki w gminie Łobżenica. Jego główną produkcją są ziemniaki kwalifikowane. Pomysłodawca imprezy pod nazwą „Święto pieczonego ziemniaka”.
  • Marek Kowalski – Od 22 lat prowadzi 36 – hektarowe gospodarstwo w Gromadnie (gmina Wyrzysk). Specjalizuje się w chowie trzody chlewnej i opasów bydlęcych. Podobnie jak pan Sławomir Barciszewski, pan Marek również udziela się w Ochotniczej Straży Pożarnej w Gromadnie.

Bożena Lebiedź – Wieloletni pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Zespół Doradczy w Powiecie Pilskim. Bardzo aktywna mieszkanka gminy Szydłowo, między innymi w trakcie uroczystości dożynkowych. Inicjatorka reaktywowania i powstawania kół gospodyń wiejskich w gminie Szydłowo. Zawsze chętna do bezinteresownej pomocy. 

Zapisz się na newsletter