Zakończył się VI Festival & Master Class

Data: 25-08-2014    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Zakończył się VI Festival & Master Class

Zakończyła się VI edycja  Music Festival& Master Class w Pile. Uroczysta Gala Finałowa odbyła się w Regionalnym Centrum Kultury 23 sierpnia br. Najważniejszą nagrodę – Grand Prix – otrzymała skrzypaczka Celina Kotz.

Podczas gali finałowej w RCK koncertowała Orkiestra Feel Harmony pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza. Podsumowano również trwające tydzień mistrzowskie warsztaty muzyczne.

Tegoroczne nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix Festiwalu otrzymała Celina Kotz.

Tytuł Osobowości Muzycznej: Agata Nowak (skrzypce), Dominika Przech (skrzypce), Jan Mazur (skrzypce), Aleksander Daszkiewicz (skrzypce), Ilona Basiak (wiolonczela) oraz Amelia Maszońska (skrzypce).

Nagrody pozaregulaminowe:
- dla najlepszego studenta spoza Polski: Lena Tiefenthaler (Szwajcaria, wiolonczela)
- nagroda specjalna – udział w Master Class w Madrycie w 2015: Zofia Ziemkiewicz (wiolonczela)
- dla młodego talentu: Antoni Orłowski (wiolonczela)

W tym roku w ramach Festivalu odbywały się koncerty muzyki klasycznej, happening na ul. Śródmiejskiej, jazzowe aranżacje piosenek Mieczysława Fogga.

W tym roku do udziału w Master Class wybrano 39 studentów skrzypiec i wiolonczeli z Chin, Łotwy, Szwajcarii, Niemiec, Kanady i Polski. Mistrzowskich konsultacji udzielali: Bartłomiej Nizioł skrzypek i Eva Bindere skrzypaczka, solistka słynnej orkiestry Kremerata Gidona Kremera, wyróżniona światową nagrodą muzyczną Grammy, ukraiński wiolonczelista Denis Severin, solista, profesor Hochschule der Künste w Bernie i Genewie oraz rosyjski wiolonczelista Aleksander Neustroev solista i członek Valentin Berlinsky Quartet.

Bartłomiej Nizioł – genialny skrzypek, profesor Hochschule der Künste w Bernie, koncertmistrz Orkiestry Opery w Zurichu i pierwszy skrzypek Valentin Berlinsky Quartet  jest nie tylko wizytówką festiwalu, ale także dyrektorem artystycznym i profesorem klasy skrzypiec Master Class w Pile.

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Powiatu Pilskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Urzędu Miasta Gminy.