Z Francją za pan brat

Data: 17-07-2014    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Z Francją za pan brat

„Miejsce to otaczają mogiły żołnierzy wielu narodów i wyznań zmarłych  w obozie jenieckim w latach pierwszej wojny światowej” – napis tej treści znajduje się na okazałym pomniku, umieszczonym na cmentarzu w Leszkowie. W poniedziałek, 14 lipca przy kamiennym monumencie pojawiły się świeże wiązanki kwiatów. Okazją do złożenia hołdu poległym było Narodowe Święto Francji, które, już tradycyjnie, upamiętnia w Pile Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Francuskiej.

Funkcję przewodniczącej pilskiego oddziału Towarzystwa pełni Maria Augustyn. Tego dnia z zaproszenia pani prezes skorzystali między innymi starosta Mirosław Mantaj i przewodniczący rady powiatu Marian Martenka.

Przypomnijmy, że Narodowe Święto Francji jest obchodzone 14 lipca jako pamiątka po wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej w 1789 roku.