25 LAT WOLNOŚCI- obchody w Pile

Data: 04-06-2014    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

25 LAT WOLNOŚCI- obchody w Pile

4 czerwca 2014 r. przypada 25. rocznica zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 1989 r. Z tej okazji INICJATYWA RAZEM 1989, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA oraz Powiat Pilski, zapraszają do wspólnych uroczystości. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Bronisław Komorowski Prezydent RP, Mirosław Mantaj Starosta Pilski oraz pan Andrzej Wajda.

Planowany program wydarzeń:

Urna Wolności 2014 oraz KONCERT- PILSKI DEPTAK, UL. śRÓDMIEJSKA

4 czerwca (środa) w Pile od godz. 12.oo do 20.3o na pilskim deptaku /akcja ogólnopolska/ zostanie ustawiona URNA WOLNOŚĆ. Organizatorzy proszą mieszkańców Piły o wrzucanie do URNY życzeń dla miasta, Polski, czy też dla przyjaciół i rodziny.

W trakcie akcji odbędzie się turniej wiedzy o roku 1989 i przemianach. Wieczorem, o godz. 19.30 obędzie się koncert Łukasza Groszewskiego /gitara, śpiew/ i Sebastiana Nawrota /fortepian, śpiew/, - duet wykonuje poezję patriotyczną z repertuaru P. Gintrowskiego i J. Kaczmarskiego.

Będzie również okazja do wspólnego toastu za wolność, za zdrowie Rzeczypospolitej! Dla dzieci przewidziany jest tort – 25 lat wolności.

Przegląd filmów Andrzeja Wajdy pt. „DROGI DO WOLNOŚCI”.

Każdy seans poprzedzony będzie prelekcją wprowadzającą w tematykę filmu. Zaprezentujemy pięć obrazów.

5 czerwca, godz. 21.oo – filmy: “Człowiek z marmuru”, “Człowiek z żelaza”, miejsce: KLUB SCENA, al. Piastów 15.

6 czerwca, godz. 17.oo – filmy: "Katyń", "Tatarak", “Wałęsa. Człowiek z nadziei”, miejsce: aula Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Kołobrzeska 15, - wstęp na filmy wolny .

Wystawa fotografii Anny Bohdziewicz pt. „1989 – wszystko od nowa” 11 czerwca, godz. 19.oo, Biblioteka Publiczna, ul. M. Buczka 14

fotografka niezależna z Warszawy, kuratorka wystaw i autorka tekstów o fotografii, spotkanie i promocja książki, pod tym samym tytułem.

Album fotograficzny, 1989. Wszystko od nowa. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata. to liczący 230 zdjęć autorski wybór kart Fotodziennika z 1989 roku.

Debata społeczna Inicjatywy Razem 1989 10 czerwca, g. 17,00, Molino Club, Piła, Dąbrowskiego 4.

podjęta zostanie próba oceny minionego ćwierćwiecza. Zaproszenie do publicznej dyskusji przyjęli: pan Justyn Wardalski – przewodniczący Regionalnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk w Pile, pani Ludwika Wujec, która pod koniec lat 80. była m.in. asystentką Tadeusza Mazowieckiego w czasie obrad Okrągłego Stołu i zastępczynią dyrektora Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.

Tadeusz Siejak – wspomnienie w dwudziestą rocznicę śmierci- 12 czerwca, godz. 17.00, Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, ul. Boh. Stalingradu 7.

Pisarz, prozaik, eseista, w tetralogii powieściowej: Oficer (1981, nagroda im. S. Piętaka, adaptacja radiowa 1982), Próba (1984, nagroda im. S. Wyspiańskiego, adaptacja scen. 1987, ekranizacja Po upadku 1989, reż. A Trzos-Rastawiecki) Pustynia (1987), Dezerter (1992) przedstawił Siejak stan świadomości zbiorowej w Polsce lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. W werystycznym, nasyconym akcentami groteski obrazie codziennego życia prominentów partyjnych średniego szczebla oraz środowisk fabrycznych zawarł krytykę zdegenerowanego systemu PRL.

Więcej informacji:

Artur Łazowy, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA, Tel.: 601970679, e-mail: effata@wp.pl