Kolejna lokomotywa dla Białośliwia

Data: 23-05-2014    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kolejna lokomotywa dla Białośliwia

Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu wzbogaciła się o lokomotywę parową CK9 Henschel & Sohn.

Rozwój zasobów Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu, której właścicielem jest Powiat Pilski, jest priorytetowym zadaniem władz powiatu w zakresie turystyki.

23 maja br. dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pile, Pan Krzysztof Tomczyk, odebrał z Suchej Beskidzkiej lokomotywę parową CK9 Henschel & Sohn. Było to możliwe dzięki  umowie podpisanej z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Lokomotywa wzbogaci tabor białośliwskiej kolejki, a po gruntownym remoncie będzie służyła do wykonywania przewozów, które wpisały się w krajobraz turystyczny naszego powiatu - mówi Starosta Pilski Mirosław Mantaj.

Prezentowany model do 1918 roku pracował na niemieckich kolejach wojskowych i po zakończeniu działań wojennych pozostał na ziemiach polskich. Do 1970 roku lokomotywa służyła na kolei cukrowniczej w Klemensowie koło Zamościa, a w 1973 roku trafiła do Muzeum Kolejnictwa. Następnie wzbogaciła eksponaty Lokomotywowni w Suchej Beskidzkiej, gdzie została odbudowana i wyeksponowana jako pomnik.

W bieżącym roku będziemy składali wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego o dofinansowanie remontu parowozu. Mam nadzieję, że w okolicy marca – kwietnia przyszłego roku zostanie podjęta uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Pilskiego w tym zakresie – powiedział Krzysztof Tomczyk, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pile.