Szkoły w górę

Data: 24-01-2014    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Szkoły w górę

Ranking czasopisma „Perspektywy” nie kłamie – w najnowszym zestawieniu szkół średnich znajdują się cztery placówki prowadzone przez powiat pilski, co jest dużo lepszym wynikiem, niż w poprzednich latach. Są więc powody do radości, a podzielili się nimi podczas konferencji prasowej starosta Mirosław Mantaj, dyrektor wydziału oświaty Jolanta Lubińska oraz dyrektorzy wyróżnionych szkół. Oddajmy głos gospodarzom i bohaterom spotkania:

Mirosław Mantaj (starosta pilski) – Po pierwsze gratuluję pilskiemu Liceum Ogólnokształcącemu Towarzystwa Salezjańskiego, które uplasowało się jeszcze wyżej niż szkoły prowadzone przez powiat, niemniej z osiągnięć „naszych” szkół jestem bardzo zadowolony. Po raz pierwszy zdarzyło się bowiem, żeby aż cztery placówki znalazły się w tym prestiżowym gronie. Mam nadzieję, że laboratoria praktyk, które za kilka dni zostaną otwarte w Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pile, przyczynią się do jeszcze lepszych osiągnięć naszych uczniów.

Jolanta Lubińska (dyrektor wydziału oświaty) – Szkoły publiczne są zwykle dużo liczniejsze niż niepubliczne, dlatego trudniej jest im osiągnąć bardzo wysokie wyniki z egzaminów maturalnych i zawodowych. Szczególne słowa uznania należą się I Liceum Ogólnokształcącemu w Pile, które uplasowało się najwyżej spośród wszystkich szkół publicznych działających na terenie byłego województwa pilskiego.

Paweł Jarczak (dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej – Curie w Pile; 269 miejsce w Polsce wśród liceów) – Przede wszystkim cieszę się z zajęcia dwudziestego miejsca w województwie wielkopolskim (działa tu około 280 liceów). Bardzo się cieszę, że awansowaliśmy w rankingu o prawie sto pozycji. Uważam, że ten wskaźnik jest wyznacznikiem naszej ciężkiej pracy.

Marek Święszkowski (dyrektor Zespołu Szkół im. S. Staszica w Pile; 472 miejsce w Polsce wśród liceów) – Pierwszy raz znaleźliśmy się w tym prestiżowym gronie. Małymi kroczkami wędrujemy w górę hierarchii i to bardzo cieszy.  Żałuję, że nie wszystkie ogólnopolskie konkursy, w których występują nasi uczniowie, są brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu, ponieważ mamy się czym pochwalić

Renata Strojna (dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile; 230 miejsce w Polsce wśród techników) – Jesteśmy dziewiętnastą szkołą w Wielkopolsce w swojej kategorii. Zdaję sobie sprawę, że wyniki mogą być jeszcze lepsze, ale dziś też mamy powody do radości. Wkrótce rozpoczniemy realizację programu „Czas zawodowców”. Dziękuję władzom powiatu pilskiego za pomoc w przystosowaniu pomieszczeń, w których będą odbywać się zajęcia

Jacek Sikorski (wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. H. Cegielskiego w Pile; 268 miejsce w Polsce wśród techników) – To, że znaleźliśmy się na eksponowanej pozycji jest dla nas bardzo miłą niespodzianką. Wzorem dla nas – nauczycieli i uczniów – jest patron szkoły, Hipolit Cegielski, symbol wielkopolskiej solidności i systematyczności. Pragnę podkreślić, że w rankingu techników duże znaczenie miały wyniki egzaminów zawodowych, które są o tyle trudne, że obowiązuje w nich wyższy próg zdawalności niż w przypadku matur