Ze sztandarem i patronem

Data: 14-01-2014    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ze sztandarem i patronem

Kapitan Teofil Spychała, zasłużony powstaniec wielkopolski, urodzony w Liszkowie, pochowany w Fanianowie, od piątku patronuje Kołu nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Pile. Uroczystość nadania imienia i wręczenia sztandaru organizacji odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Spotkanie miało wyjątkowy charakter. Na początku obecni obejrzeli zrealizowany przez Telewizję Asta film „Bitwa o Wysoką”. Później program wydarzenia toczył się swoim, precyzyjnie wytyczonym torem. Rangę uroczystości podniosła obecność Orkiestry Wojskowej z Koszalina, którą dowodził chorąży Tomasz Zajączkowski.

Fundatorzy sztandaru, państwo Ewa i Krzysztof Wyrwa, przekazali go na ręce prezesa Zarządu Głównego TPPW, Stefana Barłoga. Następnie sztandar zaprezentował Jan Ryszard Garbarczyk, prezes pilskiego Koła. Nowym skarbem zaopiekowali się uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Pile. Koło otrzymało również  odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, którą wręczył członek zarządu, Tomasz Bugajski.

Wyjątkową chwilę przeżywała delegacja wspomnianego Gimnazjum. Powodem było uhonorowanie sztandaru szkoły honorową odznaką „Wierni Tradycji”. Podobne wyróżnienie otrzymali starosta pilski Mirosław Mantaj, a także bardzo zaangażowani w pielęgnowanie historii powstania Jan Balcerzak, Franciszek Dykrzak oraz Andrzej Sadkowski.

Spotkanie uświetniła promocja książki „Kiedy ojczyzna wezwała”, autorstwa Wojciecha Kicmana i Romana Chwaliszewskiego.