Powstanie dumÄ… Wielkopolan

Data: 16-12-2013    Drukuj     UdostÄ™pnij     UdostÄ™pnij

Powstanie dumÄ… Wielkopolan

O zwyciÄ™skim Powstaniu Wielkopolskim, które daÅ‚o regionowi upragnionÄ… wolność, mówi siÄ™ w grudniu dużo częściej niż w pozostaÅ‚ych miesiÄ…cach. Powód jest oczywisty – Powstanie wybuchÅ‚o pod koniec roku, a my, potomkowie naszych dzielnych przodków, staramy siÄ™ wÅ‚aÅ›nie w tych dniach szczególnie intensywnie przypominać jego dzieje i skutki.

Uroczyste obchody z okazji 95. rocznicy zrywu niepodlegÅ‚oÅ›ciowego zostanÄ… zorganizowane w Pile w dwóch etapach - 30 grudnia i 10 stycznia. WczeÅ›niej, bo 9 grudnia uroczystość poÅ›wiÄ™conÄ… pamiÄ™ci PowstaÅ„ców przygotowali nauczyciele i uczniowie ze SzkoÅ‚y Podstawowej w Wyrzysku. Wydarzenie rozpoczęła msza Å›wiÄ™ta w koÅ›ciele p.w. Å›wiÄ™tego Marcina. Po jej zakoÅ„czeniu delegacje zÅ‚ożyÅ‚y kwiaty przy obelisku poÅ›wiÄ™conym PowstaÅ„com Wielkopolskim Ziemi Wyrzyskiej i Krajny. NastÄ™pnie obecni udali siÄ™ do sali widowiskowej, gdzie odbyÅ‚a siÄ™ okolicznoÅ›ciowa akademia. Powiat pilski reprezentowaÅ‚ starosta MirosÅ‚aw Mantaj.

Zapisz siÄ™ na newsletter