Coś optymistycznego

Data: 23-10-2013    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Coś optymistycznego

- Po raz pierwszy od pięciu lat we wrześniu stopa bezrobocia w powiecie pilskim spadła w porównaniu z sierpniem. Zmiana wyniosła 0,2%, a stopa zatrzymała się na poziomie 12,2% - poinformowała podczas konferencji prasowej Ewa Dorna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pile. Pod koniec września w PUP było zarejestrowanych 6535 osób bezrobotnych. Dodajmy, że w 2013 roku na realizację aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu powiat dysponuje kwotą 11,7 mln złotych, czyli sumą o 4,4 mln zł wyższą niż przed rokiem.

We wtorkowej konferencji wzięli również udział: starosta pilski Mirosław Mantaj, zastępca prezydenta Piły Beata Dudzińska oraz prezes zarządu Inwest Park Sp. z o.o. Joanna Banach. Szef powiatu, cytując tytuł piosenki Kasi Kowalskiej, podkreślił, że ma do przekazania coś optymistycznego: – Od marca odnotowujemy stały spadek zarówno liczby zarejestrowanych bezrobotnych, jak i stopy bezrobocia. Ta wartość w ciągu półrocza zmniejszyła się o 2,4%.

Z kolei  pani prezydent zwróciła uwagę na wykształcenie mieszkańców Piły pozostających bez pracy: - Tylko 6% bezrobotnych pilan to osoby z wyższym wykształceniem, natomiast aż 35% ogółu legitymuje się wykształceniem gimnazjalnym i niższym. Aby te dane uległy poprawie, podejmujemy się kolejnych działań, między innymi uruchomiliśmy spółdzielnię „Zielona Piła”, jak również wspieramy rozwój „inkubatora przedsiębiorczości”.

Do odwiedzin platformy „Praca” na stronie www.inwestpark.pila.pl zachęcała prezes Joanna Banach: – Współpracujemy z wieloma firmami, miesięcznie zawieramy ponad trzydzieści nowych porozumień, co skutkuje zwiększeniem szans rozwoju dla zainteresowanych. Tych ostatnich też nie brakuje, do dzisiaj zgłosiło się do nas około 1500 osób bez pracy.

Efektem współdziałania powiatu i miasta są próby utworzenia „targów pracy” - cyklicznego przedsięwzięcia, które ma w najbliższym czasie posłużyć jako dodatkowa pomoc dla osób poszukujących zatrudnienia.