Podsumowująca sesja Rady Powiatu na koniec VI kadencji

Data: 05-04-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Podsumowująca sesja Rady Powiatu na koniec VI kadencji Kończy się VI kadencja Rady Powiatu w Pile. Z tej okazji 4 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile odbyła się uroczysta sesja podsumowująca zarówno obecną kadencję, jak i 25-lecie istnienia samorządu powiatowego.

Sesję otworzył Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile, który podziękował wszystkim radnym za pracę włożoną w rozwój powiatu pilskiego. Gościli na niej także radni poprzednich kadencji.
- Mijająca kadencja była najdłuższą i trwała prawie 5,5 roku. W tym czasie odbyło się 78. sesji Rady Powiatu, która podjęła łącznie do końca marca 556 uchwał. W strukturach Rady funkcjonowało 6 merytorycznych komisji, które odbyły 238 posiedzeń. To była dobra i merytoryczna praca, dzięki czemu dzisiaj możemy powiedzieć, że to było dobrych 5 lat w wykonaniu Rady Powiatu. Nowe drogi, dobre zmiany w służbie zdrowia, pomocy społecznej, oświacie, kulturze i sporcie. Dobrze wykorzystaliśmy ten czas. Jestem dumny, że przyczyniliśmy się naszą pracą do rozwoju miasta i powiatu pilskiego – powiedział.

Przewodniczący rady podziękował także Zarządowi Powiatu w Pile.
- W sposób szczególny chciałbym wyrazić swoją wdzięczność i uznanie dla Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego i pozostałych członków Zarządu Powiatu w Pile, którzy wykonywali tytaniczną pracę.

W imieniu Zarządu Powiatu mijająca kadencje podsumował Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.
-   Miniona kadencja była niezwykle pracowita. Mimo wielu przeciwności, jak pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie, inflacja Powiat Pilski zrealizował rekordową liczbę inwestycji w infrastrukturze drogowej, ochronie zdrowia, oświacie. Podnieśliśmy jakość usług dla mieszkańców, poprzez ich cyfryzację, zrealizowaliśmy wiele projektów społecznych, w tym dla seniorów, osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wspierał sport i kulturę. Trzy razy z rzędu za te działania wygrał ogólnopolski ranking Związku Powiatów Polskich zdobywając prestiżowy tytuł Dobry Polski Samorząd i Super Powiat – przypomniał wicestarosta pilski.

Wicestarosta przypomniał również najważniejsze inwestycje zrealizowane w minionych 5 latach. Ogromny wpływy na ich liczbę miało pozyskanie środków rządowych. Tylko od 2018 roku Powiat Pilski pozyskał 161 mln zł, w tym na same remonty dróg 67 mln zł! Modernizacja infrastruktury drogowej pochłonęła łącznie 86 mln zł.

Drogi
Warto przypomnieć choćby modernizację drogi powiatowej Zawada – Piła wraz z ulicą Kamienną. Modernizację drogi Śmiłowo-Kaczory, remonty ponad 20 km dróg w gminach powiatu w latach 2022-2023. W ubiegłym roku przebudowano 2 km drogi Leżenica Nowy - Dwór, wybudowano 5 km ścieżki rowerowej Ujście -Byszki. Intensywne remonty na drogach powiatowych trwają dalej, m.in. w  Pile na ukończeniu jest remont skrzyżowania ulicy Okrzei ze Staromiejską, ruszyła modernizacja ulicy Ludowej.

Ochrona zdrowia
Powiat Pilski poczynił także ważne inwestycje w ochronie zdrowia. Od 2018 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Pile zmodernizowano kolejne 4 oddziały (Szpitalny Odział Ratunkowy, Chemioterapii, Okulistyczny, Kardiologiczny). Dostosowano lecznicę dla osób niepełnosprawnych. Za miliony złotych kupiono sprzęt medyczny.
W Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku wybudowano długo oczekiwany łącznik między budynkami szpitala, w którym powstały dodatkowe sale do rehabilitacji pacjentów.
Powiat uruchomił Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży, w którym leczenie i profilaktyka odbywa się za darmo. To prekursorski projekt samorządowy w kraju.
Otwarto Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, w którym leczenie także odbywa się bezpłatnie.

Oświata
Zrealizowano budowę Powiatowego Centrum Innowacji Technologicznych przy ul. Ceglanej w Pile, w celu rozwoju szkolnictwa zawodowego. To rekordowa inwestycja, której koszt wyniósł ponad 28 mln zł.
Wybudowano Powiatową Halę Sportową przy ulicy W. Pola w Pile, z której korzystają nie tylko uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego  w Pile, ale także wszyscy mieszkańcy.

Poczyniono duże inwestycje w szkołach związane z modernizacją bazy dydaktycznej. Uruchomiono Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej, w szkołach powstały nowe boiska, kolejne powstaje przy Zespole Szkół Ekonomicznych. W budynku popularnej pilskiej Nafty oraz w I LO zainstalowano windy dla osób z niepełnosprawnościami.

Remont obiektów powiatu
Wyremontowano także wiele obiektów powiatowych: Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile, dawny budynek Kina ISKRA przy ul. Kilińskiego, budynek Starostwa Powiatowego, gdzie stworzono nową  strefę rekreacji dla mieszkańców.