Święto organizacji pozarządowych

Data: 27-02-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Święto organizacji  pozarządowych 27 lutego obchodzimy Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. To ważne święto, które podkreśla rolę organizacji pozarządowych w naszym życiu. Działają one na różnych polach: humanitarnym, społecznym, ekologicznym, edukacyjnym, kulturalnym, sportowym.

Ściśle współpracują one z samorządami.
- Niezwykle cenię działalność organizacji pozarządowych, a Powiat Pilski wspiera je finansowo. Dlatego w minionych latach tak wiele ich przybyło, a to oznacza rozwój społeczeństwa obywatelskiego – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Obecnie w gminach powiatu pilskiego działa aż 650 organizacji pozarządowych. Dla porównania na początku 2015 r. kiedy władzę w powiecie, po ośmiu latach rządów PO, przejęło Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe w Pile, było ich jedynie362.

Wzrosło również wsparcie dla organizacji pozarządowych. W latach 2015-2024 Powiat pilski przekazał dla nich ponad 5,5 mln zł, w latach  2010-2014 - 1,6 mln zł.
Organizacje pozarządowe przede wszystkim wzbogacają życie lokalnych społeczności, tak jak np. Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia sportowe, historyczne i wiele innych.
- Dzisiaj jest okazja, aby wszystkim członkom organizacji pozarządowych życzyć dalszych sukcesów i podziękować za zaangażowanie i aktywność – daje starosta.