Powiat Pilski po raz trzeci najlepszym powiatem w kraju!

Data: 26-02-2024    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat Pilski po raz trzeci z rzędu wygrał ogólnopolski ranking Zwiazku Powiatów Polskich Powiat Pilski po raz trzeci z rzędu najlepszym powiatem w kraju! Wygrał prestiżowy ranking Związku Powiatów Polskich zdobywając 62 500 punktów. To wynik lepszy niż osiągnął nawet Gdańsk, miasto na prawach powiatu, który uzyskał 58 000 pkt. Dzięki zwycięstwu w rankingu Powiat Pilski otrzymał tytuł Dobry Polski Samorząd 2023 oraz jako jedyny w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców tytuł Super Powiat 2023.

- To zasługa wszystkich moich współpracowników, także z jednostek prowadzonych przez Powiat Pilski oraz koalicynym radnym, w tym ze Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe w Pile. To również zasługa mieszkańców, ich aktywności i zaangażowania. Wszystkim za to dziękuję. Możemy być dumni – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Ranking ZPP jest bezpłatny i wyłącznie merytoryczny. Działania samorządów oceniane są przez cały rok. Pod uwagę brane są wyłącznie konkretne działania powiatów według kryteriów zgrupowanych w siedmiu grupach: rozwój i wielkość pozyskanych funduszy, polityka społeczna i zdrowotna, samorząd na rzecz mieszkańców, działania krajowe i międzynarodowe, działania energetyczne i proekologiczne, działania promocyjne.

- Kryteria są bardzo wymagające i w każdym otrzymaliśmy bardzo wysoką punktację. Jestem niezwykle zadowolony, że Powiat Pilski w minionych latach bardzo rozwinął usługi dla mieszkańców, zarówno w ochronie zdrowia, wspieraniu aktywności fizycznej, a także wsparciu przedsiębiorstw z gmin powiatu. Przypomnę choćby, że zorganizowaliśmy dla nich wyjazdy studyjne na największe targi świata z branży technologicznej, czy spożywczej – dodaje starosta.

Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, podkreśla, że to bardzo budujące, iż Powiat Pilski po raz trzeci wygrał ten prestiżowy ranking, co świadczy o niepodważalnym rozwoju i dobrych pomysłach obecnych władz samorządowych i konsekwencji w ich realizacji.

Przemysław Pochylski, radny Rady Powiatu ze Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe zwraca również uwagę na skuteczność Powiatu Pilskiego w zdobywaniu środków zewnętrznych, które również były brane pod uwagę. Warto dodać, że od 2015 r., odkąd władze w powiecie sprawuje Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe do końca stycznia 2024 r. pozyskano ich 333,4  mln zł. Również za wielkość pozyskiwanych funduszy zewnętrznych Powiat Pilski w ubiegłym roku zdobył II miejsce w rankingu Forum Miasteczek Polskich na 314 powiatów ziemskich.