Rok 2023 bogaty w inwestycje i wydarzenia

Data: 28-12-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

podsumowanie 2023 roku Koniec roku to zawsze dobry czas na podsumowania, na przypomnienie najważniejszych wydarzeń i inwestycji, które zrealizowaliśmy. Był to rok na pewno ciężkiej pracy dla dobra mieszkańców gmin powiatu pilskiego.

Drogi
Korzystając z dużych środków pozyskanych z programów rządowych Powiat Pilski zrealizował przede wszystkim wiele inwestycji na drogach powiatowych w gminach całego powiatu.

Zakończyliśmy modernizację 20 km odcinków dróg powiatowych, na co pozyskaliśmy 15 mln z Rządowego Programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W ramach tego zadania przebudowaliśmy m.in. Centrum Osieka nad Notecią przy ul Dworcowej.

Za 3 mln zł wyremontowaliśmy drogę Nowy Dwór-Leżenica w gminie Szydłowo. Zakończyliśmy remont ważnego odcinka na drodze Stara Łubianka – Dobrzyca, wartości 1,1 mln zł.

Rozpoczęliśmy budowę chodnika z dostępem dla rowerzystów wzdłuż ulicy Kamiennej w Pile, który gotowy ma być na wiosnę 2024 r. Już planujemy  budowę kolejnego odcinka do Nowej Zawady.

Wykonaliśmy jeden z odcinków Obwodnicy Północnej Powiatu Pilskiego: Ruda-Glesno.

Wiele remontów nadal trwa, wiele nowych zostanie rozpoczętych w 2024 roku, na co łącznie w budżecie zaplanowaliśmy ponad 30 mln zł.

Ochrona zdrowia
Kontynuowaliśmy modernizację naszych dwóch szpitali, w których zaszły już ogromne zmiany jakościowe, jeśli chodzi o zakup nowoczesnego wyposażenia i remont pomieszczeń.

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile zakończyła się modernizacja Oddziału Okulistycznego, na którym  powstał blok operacyjny, a na oddział została przeniesiona poradnia okulistyczna - tak aby opieka nad pacjentami była w jednym miejscu.

W nowym miejscu urządziliśmy Pracownię Endoskopii z dwiema salami zabiegowymi i na nowo ją wyposażyliśmy. Obie inwestycje kosztowały prawie 5 mln złotych.
Powstała pracownia chirurgii endowaskularnej z salą operacyjną dla chirurgii naczyniowej.

Zakończył się kolejny etap modernizacji Oddziału Kardiologicznego z salami chorych na 25 łóżek. Niebawem gotowy będzie obszar intensywnego nadzoru ze zwiększoną liczbą łóżek do 10. Zakończy się remont dwóch pracowni hemodynamiki.

Szpital pozyskał jeszcze 10 mln zł na zakup tomografu cyfrowego i aparatu RTG na Szpitalny Oddział Ratunkowy i kolejne 2 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu na kolejne oddziały.

Szpital Powiatowy Wyrzysku za 3,5 mln zł środków unijnych i budżetu powiatu kupił nowoczesny sprzęt do Pracowni Endoskopii, aparaty USG, sprzęt do rehabilitacji, nowe łóżka, nową karetkę. Na ukończeniu jest budowa łącznika między budynkami szpitala a odziałem rehabilitacji. Ułatwi on przemieszczanie się pacjentów i personelu.

Zadbaliśmy o darmową opiekę dentystyczną najmłodszych urządzając Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży. Znajdują się tu dwa gabinety stomatologiczne, pracownia RTG z tomografem, recepcja. Przyjmuje dwóch lekarzy dentystów.

Dzieci i młodzież nadal mogą także  bezpłatnie korzystać z pomocy specjalistów w Powiatowym Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego w Pile.

Oświata i sport
Gotowe jest także Centrum Innowacji Technologicznych przy ulicy Ceglanej w Pile, w którym powstało  26 pracowni specjalistycznych, m.in. elektroniki, obróbki mechanicznej, informatyki, projektowania, mechatroniki samochodowej, robotyki oraz automatyki. Są one wyposażone w nowoczesne narzędzia i urządzenia, na wzór istniejących w prawdziwych zakładach pracy. Ta inwestycja jest prawdziwym przełomem w praktycznej nauce zawodów.

W szkołach urządziliśmy  specjalistyczne sale dydaktyczne do nauki przedmiotów ścisłych. Przy Młodzieżowym Centrum Kultury Iskra przy Okrzei w Pile powstał Punkt Edukacji Ekologicznej.

Przy Powiatowej Hali Sportowej przy Pola dzięki współpracy Powiatu Pilskiego z podmiotem prywatnym powstało Centrum Piłkarsko-Tenisowe Edi Arena, z którego za darmo mogą korzystać uczniowie naszych szkół.

W hali sportowej przy Pola urządzono profesjonalną siłownię dla zawodników, pozyskaliśmy także środki na budowę boiska przy ZSE.

Pozostałe
Zagospodarowaliśmy i oddaliśmy mieszkańcom w użytkowanie teren za budynkiem Starostwa Powiatowego w Pile. Nowa Strefa Rekreacji tętni życiem, odbyły się tu już wspaniałe wydarzenia, które przyciągnęły tłumy: Piknik z okazji Dnia Flagi i wciągnięcia flagi na maszt na budynku Starostwa, koncert Stanisława Soyki, pokaz multimedialny na wodzie, koncert Krzysztofa Koniarka dla seniorów, występ Mietka Szcześniaka z dziećmi z MDK ISKRA i Doroty Miśkiewicz.

Na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile przez całe lato odbywały się piknik sportowo-rekreacyjne dla seniorów Taneczne Środy.

Tradycyjnie odbyły się Rodzinny Piknik Strażacki, podczas którego urządzono także Mobilną Strefę Zdrowia z darmowymi poradami dla mieszkańców.

Nowością był spektakl teatralny „Kosmiczna podróż Guliwera” z wykorzystaniem gigantycznych lalek, na który licznie przybyli rodzice z dziećmi.

Odbyły się koncerty zespołu Piękni i Młodzi, Verba i Strachy na Lachy oraz zespołu Weekend.

Zorganizowaliśmy Rodzinny Piknik Wojskowy i Dożynki Powiatowe.

Imprez sportowych również nie brakowało, największe to 7. PKO Bieg Charytatywny i 16. Bieg Niepodległości.

Zorganizowaliśmy piknik bezpieczeństwa, gdzie mieszkańcy mogli skorzystać z Symulatora Dachowania zakupionego przez Powiat Pilski.

Od 6 grudnia tradycyjnie na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile funkcjonuje lodowisko, z którego mieszkańcy mogą korzystać za darmo.

Przed Świętami Bożego Narodzenia w kościele pw. Świętej Rodziny w Pile Powiat Pilski zorganizował dla mieszkanców świąteczny koncert zespołu Mazowsze.