Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Data: 27-12-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego W 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego pod obeliskiem przy ul. Bydgoskiej w Pile odbyła się uroczystość patriotyczna. Hołd Powstańcom oddali Eligiusz Komarowski, starosta pilski oraz Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.

- Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest naszym obowiązkiem, podobnie jak edukacja młodego pokolenia. Cieszę się, że pięć lat temu, w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i obchodów 100. letniej rocznicy odzyskania Niepodległości, miałem zaszczyt współpracować z członkami Koła nr 9 im. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i powołanym na tę okoliczność Komitetem Honorowym Obchodów. Dzięki tej współpracy w wielu gminach powiatu pilskiego powstały miejsca pamięci poświęcone Powstańcom - mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Podczas tych obchodów na budynku BWA PP odsłonięto pamiątkową tablicę w hołdzie Powstańcom Wielkopolski z napisem: „Wieczna chwała i pamięć naszym bohaterskim przodkom, którzy swą postawą w latach 1918-1919 dowiedli, że ziemia pilska należy do Polski (…)”.