Radni uchwalili Budżet Powiatu Pilskiego na 2024 rok

Data: 22-12-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

to będzie bezpieczny i rowojowy budżet Podczas sesji Rady Powiatu w Pile 21 grudnia przyjęto Projekt Budżetu Powiatu Pilskiego na 2024 r. Najwięcej inwestycji będzie na drogach we wszystkich gminach powiatu.

Dochody w przyszłorocznym budżecie zaplanowano na 288,4 mln zł, o ok. 37 mln więcej niż w ubiegłym roku. Z kolei limit wydatków ustalono na kwotę blisko 283 mln zł. Budżet jest bezpieczny i rozwojowy.

Największe wpływy do budżetu będą stanowić dochody bieżące w wysokości prawie 245 mln zł, w tym blisko 43 mln z podatku PIT. Największe źródło dochodów będą stanowić subwencje ogólne, w tym oświatowa 124,5 mln zł. Wśród dochodów majątkowych na uwagę zasługują środki pozyskane z Rządowego Funduszu Polski ład: Programu Inwestycji Strategicznych na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej i sportowej w wysokości 29 mln zł.

Na inwestycje planuje się przeznaczyć blisko 46 mln zł.
- Przede wszystkim będzie to kolejny rok ogromnych inwestycji na drogach powiatowych. Kontynuować będziemy wiele zadań już rozpoczętych i realizować nowe. Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile ma w zarządzie ponad 400 km dróg i zależy nam, aby w każdej gminie ich stan był jak najlepszy. Dobre drogi to bezpieczne drogi, to rozwój gmin powiatu – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

DROGI
Przypomnijmy, w 2023 r. zakończyła się modernizacja około 20 kilometrów odcinków dróg powiatowych w gminach, na co Powiat Pilski pozyskał 15 mln z Rządowego Programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Niedawno zakończył się remont blisko 2-kilometrowego odcinka drogi Nowy Dwór-Leżenica w Gmina Szydłowo. Droga nie była nawet utwardzona, a dzisiaj ma już nowy asfalt i oznakowanie. Trwa budowa chodnika z ruchem rowerowym wzdłuż ulicy Kamiennej w Pile.

Na kolejne zadania na drogach w 2024 r. zarezerwowano w budżecie ponad 30 mln zł. W listopadzie podpisano już umowy z wykonawcami czterech remontów, które się wkrótce rozpoczną. Będą to: budowa ścieżki rowerowej Dębno - Dziunin Łobżenica gmina, remont drogi łączącej Wolsko z Miasto i Gmina Miasteczko Krajeńskie, modernizacja drogi powiatowej i chodnika w Skrzatuszu, w Gmina Szydłowo. W Pile przebudujemy skrzyżowanie ul. Okrzei i Staromiejskiej z otoczeniem pomnika Kolejarzy.

Blisko 12 mln zł przeznaczonych zostanie na modernizację dróg powiatowych i chodników w kolejnych miejscowościach: m.in. w Młotkowie, Kruszewie, Osieku nad Notecią, Brzostowie, Dziembowie, Starej Łubiance, Róży Wielkiej, Wyrzysku, Grabównie, Dworzakowie oraz w Pile na ul. Ludowej. Zmodernizowany zostanie także most w Liszkowie w gminie Łobżenica.

Ponad 13 mln zł zarezerwowano na kontynuację budowy Obwodnicy Północnej Powiatu Pilskiego Wysoka-Czajcze-Kijaszkowo długości 5,8 km. Jak dotąd wykonano odcinek Ruda – Glesno.

BAZA SPORTOWA i OŚWIATA
Nie zabraknie również inwestycji w bazę sportową i oświatową. Planowana jest wymiana istniejącej murawy na Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile na sztuczną trawę najwyższej jakości, aby obiekt był dostępny przez cały rok i jeszcze częściej mogły z niego korzystać kluby sportowe, szkółki piłkarskie, mieszkańcy. Tylko na to zadanie zaplanowano 3,8 mln zł.

Powstanie także boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile za ponad 800 tys. zł, w tym 400 tys. powiat pozyskał z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

POZOSTAŁE ZADANIA
Cztery placówki oświatowe zostaną przystosowane dla osób z różnymi niepełnosprawnościami: Zespół Szkół przy Teatralnej w Pile, Zespół Szkół w Łobżenicy, Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku. Zadanie to pochłonie 1,5 mln zł.

- Wielką modernizację cały czas przechodzi Szpital Specjalistyczny w Pile i Szpital Powiatowy w Wyrzysku, wszystko po to, aby podnieść jakość ochrony zdrowia mieszkańców. Dzieci i młodzież nadal będą miały zapewnioną darmową opiekę dentystyczną i specjalistyczną w zakresie pomocy psychiatrycznej i psychologicznej w uruchomionych przez powiat pilski placówkach – dodaje starosta.

Powiat Pilski nadal będzie wspierać środowiska seniorów, stowarzyszenia, placówki kultury, gminy. Zapewnimy wsparcie osobom z niepełnosprawnościami, zrealizujemy liczne działania z zakresu bezpieczeństwa, ochrony środowiska. Oznacza to kontynuację działań służących dalszemu rozwojowi gmin powiatu pilskiego i podnoszących komfort życia mieszkańców.