Konwent poświęcony edukacji młodzieży na potrzeby rynku pracy

Data: 18-12-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

omówiono także barometr zawodów, określający potrzeby rynku pracy 15 grudnia 2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA w Pile odbył się Lokalny Konwent Samorządowy poświęcony edukacji młodzieży w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Pilski.

Głównym tematem było skonsultowania oferty edukacyjnej z lokalnym środowiskiem, z którym na co dzień współpracuje Powiat Pilski. Na spotkanie zaproszono wójtów i burmistrzów z gmin powiatu pilskiego, radnych Rady Powiatu w Pile, przedstawicieli związków zawodowych oraz pracodawców. Wagę tematu podkreślił starosta pilski Eligiusz Komarowski. W dyskusji uczestniczył także Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.

Podczas konwentu omówiono ważne zagadnienie: czym kierują się młodzi ludzie przy wyborze dalszej drogi edukacyjnej. Omówił je doradca zawodowy z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile  Mariusz Wesołowski, który wymienił kryteria brane pod uwagę przez uczniów, kryteria brane pod uwagę w doradztwie zawodowym oraz preferencje wyboru typów szkół przez uczniów w powiecie pilskim na przestrzeni lat.

Wystąpiła też Monika Gruntkowska, przedstawiciel Powiatowego Urzedu Pracy w Pile, która szczegółowo omówiła barometr zawodów kształcenia zawodowego, w tym zawody deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe oraz prognozę na 2024 r. w województwie wielkopolskim, powiecie pilskim.