O połączeniach autobusowych w 2024 r. w gminach powiatu pilskiego

Data: 15-12-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

konferencja prasowa na temat obecnych jak i nowych połączeń autobusowych Kilka dni temu dotarła do nas bardzo dobra informacja. Wniosek Powiatu Pilskiego- Starostwa Powiatowego w Pile o dofinansowanie połączeń autobusowych w 2024 roku złożony do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych znalazł uznanie w Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego i został zakwalifikowany do podpisania umowy.

Jeśli tylko wojewoda wielkopolski wywiąże się ze swojej decyzji, to w 2024 roku na terenie 9 gmin powiatu pilskiego będzie już funkcjonowało 12 linii, które dziennie wykonają 85 kursów do 69 miejscowości. Tym samym autobusy każdego dnia pokonają ponad 3 tys. km. Do tego uruchomiona będzie jeszcze jedna nowa linia Piła-Kaczory-Miasteczko Krajeńskie-Brzostowo-/Brzostowo Stare.

- Stale reagujemy na potrzeby naszych mieszkańców, wsłuchujemy się w ich głos i podejmujemy konkretne działania, aby odczuwali oni poprawę jakości swojego życia. Tak jest, chociażby w przypadku uruchomionych połączeń autobusowych funkcjonujących na terenie gmin powiatu pilskiego, które zlikwidowały wiele białych plam w transporcie publicznym – powiedział podczas konferencji prasowej Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- Bardzo się cieszę, że od nowego roku uruchamiamy linię numer 12, która skomunikuje z Piłą wiele małych miejscowości: Byszki, Dziembówko, Dziembowo, Krzewinę, Kaczory, Morzewo, Rzadkowo, Byszewice, Miasteczko Krajeńskie czy Brzostowo. Na pewno mieszkańcy chętnie będą z nich korzystać – dodała Emilia Załachowska, członek Zarządu Powiatu w Pile.

Dzięki połączeniom, które uruchomił Powiat Pilski wielu mieszkańców może bez problemu dojechać do szkół, zakładów pracy, lekarza czy na zakupy do większych miejscowości.

Przypomnijmy Powiat Pilski od września 2022 roku stopniowo zwiększa liczbę linii i połączeń autobusowych. Na początku były to 3 trasy i 26 połączeń dziennie. Dzisiaj funkcjonuje już 11 linii i 79 kursów. Od stycznia do listopada 2023 roku z tych przewozów skorzystało ponad 102 tys. pasażerów. Pełna lista linii autobusowych, liczba kursów i miejscowości przez jakie przejeżdżają autobusy znajduje się na grafikach poniżej.

Warto podkreślić, że w 2023 roku łączna liczba kilometrów wszystkich tras i kursów to ponad 490 tys., a w 2024 roku planujemy tę wartość zwiększyć do prawie 700 tys.
Uruchomienie kursów autobusów komunikacji publicznej wpierają także radni Rady Powiatu w Pile, którzy podejmują odpowiednie uchwały o ich dofinansowaniu z budżetu powiatu.

Podczas konferencji prasowej na temat połączeń autobusowych obecni byli radni bezpartyjnego Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe w Pile: Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu, Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady, Iwona Schulz, Ewa Ramusiewicz, Krzysztof Stepnowski i Almuetaz Bellah Nasrullah. Wszyscy wyrazili uznanie dla utrzymania połączeń autobusowych w 2024 roku na terenie gmin powiatu i uruchomienia nowych połączeń.