Konwent o połączeniach autobusowych między dwoma powiatami

Data: 13-12-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

w nowej linii autobusowej Piła-Ujście-Czarnków skorzystało od lipca do końca listopada ponad 20 tys. pasażerów. 8 grudnia 2023 r. odbył się on-line Regionalny Konwent Samorządowców przedstawicieli dwóch powiatów: Pilskiego i Czarnkowsko - Trzcianeckiego, którego tematem była „PERSPEKTYWA ROZWOJU PUBLICZNEGO TRANSPORTU ZBIOROWEGO W RAMACH WSPÓŁPRACY POWIATÓW PILSKIEGO I CZARNKOWSKO-TRZCIANECKIEGO”.

Organizatorem konwentu był Powiat Pilski, a przewodniczył mu Arkadiusz Kubich – Wicestarosta Pilski. W konwencie wzięli udział również: Krzysztof Sadowski etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, Wioleta Kaczmarek – Sekretarz Powiatu,  Beata Kozioł – Dyrektor Wydziału Komunikacji, Elżbieta Kamińska – Zastępca Dyrektora Wydziału Komunikacji oraz Robert Ratajczak – Zastępca Naczelnika Wydziału Komunikacji w Czarnkowie.

Podczas spotkania omówiono dotychczasową współpracę w ramach podpisanego 19.06.2023 r. porozumienia  pomiędzy Powiatem Pilskim a Powiatem Czarnkowsko – Trzcianeckim w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego osób na linii komunikacyjnej użyteczności publicznej przekraczającej granice administracyjne dwóch powiatów. Chodzi o linię: Piła - Ujście - Czarnków oraz kontynuację utrzymania połączeń autobusowych w roku 2024.

W wyniku dyskusji jednoznacznie stwierdzono, iż bardzo dobrym posunięciem było uruchomienie od dnia 01.07.2023 r. tych właśnie linii autobusowych o czym świadczy liczba przewiezionych pasażerów w okresie od lipca do listopada 2023 r. Z linii tej skorzystało 20 tysięcy 247 osób.

Wspólna komunikacja na terenie dwóch powiatów przyczynia się do dalszego ich rozwoju a w szczególności zapewnia dowóz młodzieży do szkół ponadpodstawowych do Piły i Czarnkowa oraz dostęp mieszkańcom do specjalistycznej opieki lekarskiej. Śmiało można powiedzieć że na trasie Piła – Ujście – Czarnków gdzie nie dociera kolej, dzięki współpracy obu powiatów, zlikwidowano białe plamy w transporcie publicznym.