Samorządowy Konwent Lokalny PCPR i pracowników ośrodków pomocy społecznej

Data: 08-12-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

konwent odbył się w Straostwie Powiatowym w Pile 5 grudnia 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Pile odbył się Samorządowy Konwent Lokalny pn. „Wsparcie dla osób niesamodzielnych z terenu powiatu pilskiego”.
Przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pile w oraz ośrodków pomocy społecznej rozmawiali o prawach osób niesamodzielnych i zależnych, akcentując ich równość w dostępie do praw człowieka oraz podstawowych wolności. W konwencie udział wziął także Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Ważne było podkreślenie, że każda osoba ma godność, która jest niezmienna i należy ją szanować. Uczestnicy konwentu dyskutowali również o tym, że to nie ograniczenia decydują o wartości czy godności człowieka, ale brak podjęcia wyzwania do adaptacji otaczającego świata. Omówiono możliwości otrzymania wsparcia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kluczem do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie jest zapewnienie dostępności i równych szans dla wszystkich. Podczas konwentu odbyła się prelekcja pt. „Niesamodzielność jako wynik funkcjonowania w wieloproblemowym środowisku rodzinnym”. Prelegentem była Barbara Grenda – mediator sądowy i biegły sądowy w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Organizatorem Konwentu było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.