Samorządowy Konwent Regionalny o wsparciu osób niesamodzielnych

Data: 08-12-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

dyskutowano o zmianach w systemie wsparcia osób niesamodzielnych 4 grudnia 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Pile odbył się Konwent regionalny pn. „Wymiana informacji i doświadczeń na temat dynamiki zmian zachodzących w systemie wsparcia dla osób niesamodzielnych”.

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz dyrektorów i kierowników działów powiatowych centrów pomocy rodzinie z powiatów: pilskiego, czarnkowsko- trzcianeckiego, chodzieskiego, złotowskiego oraz wągrowieckiego omawiali sytuację osób niesamodzielnych. Uczetniczył w nim również Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.

Skupiono się na usługach pomocy i opieki dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci, które potrzebują wsparcia. Analizowano, jakie konkretne potrzeby mają te grupy, jakie działania podejmują opiekunowie oraz jakie trudności napotykają w świadczeniu pomocy. Omówiono zadania i programy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ważne było zidentyfikowanie problemów i znalezienie praktycznych rozwiązań, aby skuteczniej wspierać te osoby. Podczas konwentu odbyła się prelekcja pt. „ Wzrastanie w dysfunkcyjnej rodzinie jedną z przyczyn niesamodzielności człowieka w dorosłym życiu”. Prelegentem była Barbara Grenda – mediator sądowy i biegły sądowy w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Organizatorem Konwentu było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.