Absolutorium dla Zarządu Powiatu w Pile za 2022 rok

Data: 16-06-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

relacja z seji absolutoryjnej Rady Powiatu w Pile Podczas sesji, która odbyła się 15 czerwca, radni Rady Powiatu w Pile udzielili Zarządowi Powiatu wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok.

Przyjęcie tych uchwał oznacza, że radni pozytywnie oceniają zarówno wykonania budżetu powiatu za ubiegły rok jak i pracę Zarządu w składzie: Przewodniczący Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu, Emilia Załachowska i Marek Kamiński - członkowie Zarządu.
- Każdy z nas dokłada wszelkich starań, aby pracować jak najlepiej, by nasze społeczeństwo się rozwijało, niezależnie od tego czy realizujemy zadania własne powiatu, czy zlecone przez rząd. Jesteśmy po to, aby pracować a nie politykować. To moja dewiza, którą się kieruję. Dziękuję wszystkim za wsparcie, za dobre pomysły, dziękuję mieszkańcom, którzy są dla mnie ogromną inspiracją – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Przed głosowaniem nad uchwałą absolutoryjną radni wysłuchali Raportu o Stanie Powiatu Pilskiego w 2022 r. i udzielili wotum zaufania dla Zarządu, zatwierdzili także wykonanie budżetu za 2021 rok, który przedstawił Skarbnik Powiatu Sonia Wojciechowska-Wiśniewska. Pozytywnie zaopiniowała go także Regionalna Izba Obrachunkowa.

W 2022 roku władze Powiatu Pilskiego realizowały kolejne inwestycje i projekty społeczne służące mieszkańcom gmin powiatu pilskiego. Zwieńczeniem tej pracy było zajęcie przez Powiat Pilski, drugi rok z rzędu I miejsca w prestiżowym ogólnopolskim rankingu Związku Powiatów Polskich. Po raz kolejny niezależni eksperci docenili nasze działania w 2022 r. i wysokie standardy usług dla mieszkańców.

W imieniu rządzącej koalicji radnych Porozumienia Samorządowego i Prawa i Sprawiedliwości najważniejsze działania w 2022 r. przedstawiła Magdalena Zgiep-Porzucek, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Pile.
- Nasze działania były kompleksowe i prorozwojowe. Dziękuję Panu Eligiuszowi Komarowskiemu, Staroście Pilskiemu, pozostałym członkom Zarządu Powiatu, radnym z Porozumienia Samorządowego, Prawa i Sprawiedliwości, a także wszystkim, którzy nas wspierali – podsumowała.

Najważniejsze działania w 2022 r.
W 2022 roku zrealizowano kolejny rekordowy budżet. Dochody wyniosły ponad 219,3 mln zł, w porównaniu z rokiem 2021 były wyższe o 4,3 mln zł. Wydatki ukształtowały się na poziomie 233, 5 mln zł i były o 21,8  mln zł wyższe niż w 2021 r. To świadczy o skali poczynionych działań.
Powiat Pilski sięgał po środki zewnętrzne np. Rządowego Funduszu Polski Ład: Program inwestycji Strategicznych, z którego pozyskano 15 mln na modernizację blisko 20 km dróg powiatowych. Ponad 14,5 mln zł wydano z budżetu na projekty realizowane z udziałem środków z Unii Europejskiej.

Infrastruktura drogowa i bezpieczeństwo publiczne
Rok 2022 był rekordowy pod względem inwestycji drogowych. Wydatki związane z rozbudową infrastruktury drogowej wyniosły ponad 13,3 mln zł!
Zrealizowano m.in. przebudowę ulicy Kamiennej - ostatniego ponad 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Piła-Zawada inwestycję, która pochłonęła ok. 5 mln zł.
Przebudowy doczekało się niebezpieczne skrzyżowanie w centrum Śmiłowa. We współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad powstał bezpieczny węzeł komunikacyjny nowym odcinkiem drogi powiatowej na Zelgniewo. Koszt prac 3,2 mln zł.

Rozpoczęła się modernizacja dróg powiatowych z pozyskanych 15 mln zł z programu „Polski Ład”, m.in. w Równopolu Kotuniu, na odcinku Wyrzysk-Glesno, na ul. Dworcowej w Osieku nad Notecią.

Ruszyła długo oczekiwana budowa 5-kilometrowej ścieżki rowerowej Ujście-Byszki, na którą z programu „Polski Ład” Powiat pozyskał 4,7 mln zł.
Ruszyła budowa drogi powiatowej Nowy Dwór - Leżenica, na której remont pozyskano prawie 3 mln złotych.

W 2022 r. uruchomiono 26 nowych połączeń autobusowych w gminach powiatu pozyskując 200 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych. Działania te kontynuowane są w tym roku, obecnie jest już 79 nowych połączeń autobusowych, na 11 nowych liniach, o wartości 1,7 mln zł!

Ochrona zdrowia
Otwarto Powiatowe  Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Projekt uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej w kwocie 7 mln zł.
W Szpitalu Specjalistycznym w Pile zmodernizowano Oddział Okulistyczny, na którym powstała sala operacyjna.  To już czwarty oddział w ciągu minionych 5 lat, który został przebudowany i wyposażony w nowy sprzęt. W nowym miejscu urządzono również nowoczesną Pracownię Endoskopii, w której poszerzono zakres badań i zabiegów. Na zakup nowych urządzeń medycznych i modernizację pomieszczeń z budżetu powiatu wydano ok. 2,4 mln zł.

Oświata
Modernizacja obiektów oświatowych i projekty edukacyjne pochłonęły prawie 10 mln zł. Największą inwestycją była budowa i wyposażanie Centrum Innowacji Technologicznych i rozbudowa Powiatowego Centrum Edukacji w Pile, na co w ubiegłym roku wydano 7,5 mln zł.

W dwóch szkołach w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica oraz I LO przy Pola w Pile zainstalowano  windy dla osób z niepełnosprawnościami, łączna wartość inwestycji ponad 1 mln zł.

Rozpoczęła się modernizacja budynku w Nieżychowie, w którym powstanie placówka opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci z niepełnosprawnościami. Na tę inwestycję pozyskano 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.