Światowy Dzień Krwiodawstwa. Dziękujemy Darczyńcom

Data: 14-06-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat Pilski wspiera akcje zbiórek krwi i z okazji Święta Krwiodawstwa dziękujemy darczyńcom    14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w dniu urodzin Karla Landsteinera, austriackiego immunologa i laureata Nagrody Nobla za odkrycie grup krwi. Święto zostało ustanowione w 2024 roku przez Światową Organizację Zdrowia z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

To ważne święto, podkreślające znaczenie honorowego krwiodawstwa i ludzi, którzy oddają dla innych ten cenny dar życia, jakim jest krew.
- W takim dniu dziękuję wszystkim wspaniałym Darczyńcom i osobom angażującym się w organizację akcji zbiórek krwi. Wszyscy jesteście ratownikami Życia.
Ze swej strony zawsze staram się Was wspierać i Powiat Pilski chętnie angażuje się w te akcje
- mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Nie dalej niż w kwietniu tego roku w Pile razem z Oddziałem Rejonowym PCK w Pile, Akademią Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Ministerstwem Zdrowia i Grupą American Heart of Poland Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile zorganizowało akcję bicia rekordu kraju w ilości oddanej krwi w jednej miejscowości w ciągu 12 godzin. Akcja była ogromnym sukcesem. W kilku punktach miasta zebrano łącznie 101 litrów krwi.

Pod wrażeniem akcji był Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który odwiedził krwiodawców w Powiatowej Hali Sportowej przy Pola i osobiście dziękował im za bezinteresowne i dobrowolne dzielenia się cennym darem życia z innymi.