O problemach psychicznych dzieci i młodzieży na konferencji zdrowia

Data: 05-04-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

O problemach psychicznych dzieci i młodzieży na konferencji zdrowia Popularyzacja wiedzy i zwiększenie świadomości na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży były tematem Powiatowej Konferencji Promocji Zdrowia zorganizowanej przez Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Pile.

W konferencji, która odbyła się w Centrum Powiatowym ISKRA w Pile, uczestniczyli przedstawiciele gmin powiatu pilskiego, dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pielęgniarki medycyny szkolnej oraz wykładowcy i studenci Akademii Nauk Stosowanych w Pile.

Uczestników powitał Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.
- Świat dzieci i młodzieży nie zawsze jest kolorowy. Połowa zaburzeń psychicznych rozwija się jeszcze przed 14. rokiem życia. Zły stan zdrowia psychicznego w dzieciństwie i okresie dojrzewania uniemożliwia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w dorosłym życiu. Dlatego otworzyliśmy Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, aby wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom. Jest to przykład znakomitej współpracy, którą Powiat od ponad roku realizuje wspólnie z doświadczonymi partnerami: spółką CenterMed Poznań i Fundacją Ciszum, w ramach unijnego projektu wartego 7 mln zł. Ale wiedzę na ten temat należy mocno rozpowszechniać, dlatego temat dzisiejszego spotkania jest tak ważny - powiedział.

Podczas konferencji wysłuchano wiele profesjonalnych wykładów. O wpływie emocji dzieci na funkcjonowanie poznawcze opowiedziała Alina Drozdowicz z Zespołu Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych w Pile. Julita Żybort z Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego przedstawiła temat depresji u nastolatków oraz traumy – co można zrobić w szkole. Temat przemocy rówieśniczej w szkole podjęła Joanna Kasprowicz - z Fundacji Ciszum z Poznania.