Bogata historia Solidarności regionu pilskiego i jej bohaterów

Data: 13-10-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Bogata historia Solidarności regionu pilskiego i jej bohaterów W Centrum Powiatowym ISKRA w Pile podsumowano niezwykle ciekawy projekt "Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki” realizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile.

Obecni byli bohaterowie całego projektu: internowani działacze „Solidarności” z regionu, goście z Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej  w Poznaniu Justyna Pera, dr Paweł Głuszek oraz kierownik Bartosz Rybak. Dyskusje prowadzili: ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, salezjanin, historyk oraz Marek Fijałkowski historyk i regionalista, starszy kustosz Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile.

W spotkaniu uczestniczyła również młodzież z pilskich szkół, dla której była to znakomita lekcja historii. Obecny był również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, który  podkreślił niezwykle ważny wymiar historyczny tego projektu i jego walory edukacyjne:
- Takie działania pozwalają zachować pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę oraz poznać wiele dotąd nieznanych faktów, wzbogacających regionalną jak i polską historię - mówił.
Spotkaniu towarzyszyła również ciekawa wystawa pamiątek, wśród których znalazły się m.in. listy z obozu w Gębarzewie, naczynia więzienne, zdjęcia, kopie dokumentów. Można ją obecnie oglądać w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Głównej przy ul. Staromiejskiej 14, w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 19.00.

- Realizowanym projektem pragnęliśmy nawiązać do okresu walki o godność i wolność człowieka, która w latach 1980 - 1989 toczyła się pod sztandarem „Solidarności” - pierwszego niezależnego i samorządnego związku zawodowego w Europie środkowo-wschodniej. Projekt służył odkrywaniu, dokumentowaniu oraz upowszechnianiu wiedzy z zakresu tamtejszej historii Polski w ujęciu jej regionalnych pilskich wątków – podkreśla Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektor biblioteki.

Program realizowany jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa. Patriotyzm Jutra. „Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki”.