Spotkanie z autorami książki o legendach powiatu pilskiego

Data: 05-07-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Spotkanie z autorami książki o legendach powiatu pilskiego W kawiarni Dworcowa w Pile odbyła się promocja książki Krystyny i Zbigniewa Nosków pod tytułem "Zaklęta w kamień. Legendy i podania powiatu pilskiego".
Honorowym gościem spotkania był Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który patronował publikacji, a Powiat Pilski-Starostwo Powiatowe sfinansował jej wydanie.
W spotkaniu uczestniczyli także Maria Bochan i Roman Chwaliszewski, reprezentujący Towarzystwo Miłośników Miasta Piły. Promocję zorganizował wydawca książki Studio Projektu Graficznego ART - WENA oraz Artur Łazowy, zaałożyciel Stowarzyszenia Effata, który poprowadził spotkanie.

Starosta Eligiusz Komarowski pogratulował autorom książki udanego przedsięwzięcia:

- Troska o kulturę ludową, która jest praźródłem naszej tożsamości, wpisuje się w szeroko pojętą politykę kulturalną Powiatu Pilskiego - Starostwa Powiatowego Pile.  Doceniamy znaczenie kultury w procesie integracji społeczności mieszkającej nad Gwdą, Notecią i Łobżonką i wspieramy w miarę swych możliwości różnorodne inicjatywy. Kończymy właśnie renowację kolejnej placówki kulturalnej o charakterze powiatowym - budynku dawnego kina Iskra, do którego już dzisiaj zapraszam autorów książki na kolejne spotkanie autorskie. Książka "Zaklęta w kamień" obok walorów literackich i etnograficznych posiada olbrzymie znaczenie dydaktyczne. Mam nadzieję, że dotrze ona przede wszystkim do nauczycieli i młodzieży. Będzie inspiracją do poznania dziejów naszego regionu, jego tradycji i kultury ludowej – powiedział starosta.

Autor książki Zbigniew Noska mówił z kolei o pomyśle napisania tej wyjątkowej książki:

- Podejmując tę próbę, kierowałem się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami historią, która od najmłodszych lat stanowiła moją pasję, a także materiałami, jakie udało mi się zebrać i opublikować na łamach "Tygodnika Nowego" w dwóch cyklach. Pierwszy pt. "Legendy Krajny" ukazał się w latach 2009-2010, drugi pt. "Przy kominku" znalazł się po raz pierwszy na łamach "TN" w czerwcu 2019 roku i jest nadal kontynuowany. Źródłem są prace etnografów i regionalistów, zasłyszane oraz zapisane w Internecie opowieści ludzi, a także wyobraźnia autora. Tej ostatniej używałem nader ostrożnie, wypełniając nią luki w często lakonicznych, kilkuzdaniowych lub niedokończonych ludowych przekazach. Czasem także, aby je ubarwić, uatrakcyjnić i sprawić, by stały się bardziej interesujące dla współczesnego, zwłaszcza młodego czytelnika.
Ilustracje, które zdobią wydaną książkę wykonała artystka Krystyna Noska.

Autorzy książki "Zaklęta w kamień. Legendy i podania powiatu pilskiego" już pracują nad kolejną publikacją. Jej tytuł to „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic".

- Nasza nowa książka nie będzie podręcznikiem historii Piły i okolic. Nie ma z nim nic wspólnego, zawiera bowiem opowiadania, będące mniej lub bardziej znanymi epizodami z przeszłości. Stąd nazwaliśmy ją okruchami historii. Moim celem było bowiem poszukać ich jak najwięcej, wybrać te najciekawsze i sprawić, by były smakowitym kąskiem dla czytającego. Czy się nam to udało? Państwo niebawem ocenicie to sami – powiedział Zbigniew Noska.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa kopii rysunków - ilustracji do książki, które uczestnicy otrzymywali w prezencie.