Minister Michał Wójcik z wizytą w Powiecie Pilskim

Data: 03-07-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Minister Michał Wójcik z wizytą w Powiecie Pilskim Minister Michał Wójcik członek Rady Ministrów odwiedził Powiat Pilski i Powiat Złotowski.
Tematem briefingu prasowego na dziedzińcu placówek Powiatu Piskiego - Młodzieżowego Domu Kultury Iskra i BWAiUP w Pile, była polityka senioralna.

- To temat bliski nam, niezależnie od tego czy starosta jest partyjny, czy jak w moim przypadku bezpartyjny. Naszym zadaniem ustawowym, jako Powiatu Pilskiego, jest prowadzenie Domów Pomocy Społecznej. Jesteśmy tym szczególnym powiatem, że na naszym terenie funkcjonuje aż 5 takich placówek, co jest wyjątkiem w skali kraju. Obecnie przebywa w nich 415 pensjonariuszy. Każde rozwiązanie, które ma na celu pomoc czy mieszkańcom, czy ich rodzinom jest dla nas istotna. Przy tej okazji dziękuję pracownikom domów Pomocy Społecznej za oddaną opiekę nad mieszkańcami podczas pandemii - powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Minister Michał Wójcik przedstawił ważną propozycję zmiany w ustawie o pomocy społecznej, dotyczącą odpłatności rodzin za osoby przebywające w domach pomocy społecznej. Chodzi o zwolnienie z odpłatności te osoby, które ponoszą koszty utrzymania swoich rodziców, mimo że np. nie płacili oni alimentów, dopuszczali się wobec nich przemocy, ale nie mają na to dowodu w postaci prawomocnego wyroku sądu. Dzisiaj zwolnione z opłat są jedynie te osoby, które taki wyrok posiadają.
Już zapadła decyzja, aby w pracy rządu zapisać zaproponowane zmiany w ustawie.

- W imię sprawiedliwości społecznej należy to zmienić. Jako minister zajmujący się ochroną praw obywatelskich podczas moich podróży po kraju miałem okazję spotkać się z wieloma osobami, które zgłaszały te propozycje zmian. Choć takie sytuacje rodzinne zdarzają się rzadko, to jednak ustawa w tym miejscu nie jest sprawiedliwa. Dosłownie kilkadziesiąt godzin temu w Rządowym Zespole Programowania zapadła decyzja, by w pracy rządu zapisać proponowane zmiany w ustawie dotyczącej opieki społecznej – poinformował minister Michał Wójcik.