Innowacyjny konkurs chórów pod patronatem Starosty Pilskiego

Data: 07-12-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Innowacyjny konkurs chórów pod patronatem Starosty Pilskiego 6 grudnia zakończył się I Ogólnopolski Konkursów Chórów on-line. Konkurs zorganizował Ośrodek Upowszechniania Kultury w Wysokiej przy wsparciu Polskiej Agencji Muzycznej. Patronat nad nim sprawował Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, a Powiat Pilski i Gmina Wysoka wsparły go finansowo. Było to innowacyjne wydarzenie w skali kraju, Europy a być może nawet na świecie.

- Gratuluję przede wszystkim inicjatorom tego przedsięwzięcia za idealny pomysł na obecne, trudne czasy pandemii, w tym dla działalności kulturalnej. Gratuluję też uczestnikom, którzy postanowili zmierzyć się z innymi, w nietypowej formie konfrontacji – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Do konkursu zgłosiło się 17 chórów z całej Polski, które nadesłały nagrania za swoimi występami. Oceniane były one on-line przez jury w składzie: prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prof. dr hab. Przemysław Pałka, dyrektor Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu, prof. dr hab. Janusz Stanecki, prorektor ds. artystycznych, studenckich i promocji Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

- Wszyscy jesteście zwycięzcami. Pamiętajcie, że nikt nie zabierze wam tego co potraficie, nigdy nie stracicie swoich doświadczeń, nie ma też takiej siły, która by was zatrzymała, i nie ma takiego kryzysu, który by się nie skończył – powiedziała do uczestników prof. Elżbieta Wtorkowska.

- Dziękuję, że wzięliście udział w pierwszej tego typu imprezie w Polsce, Europie a może i dalej. Pozwoliło nam to uwierzyć, że wciąż jesteśmy, śpiewamy i radujemy się tym śpiewem i muzyką. To była wielka przyjemność obejrzenia i wysłuchania tych występów. Gratuluję wszystkim wykonawcom. Życzę abyśmy spotkali się na normalnych scenach – dodał prof. Przemysław Pałka.

Prócz nagród w poszczególnych kategoriach, przyznane zostały także nagrody specjalne:
  • nagrodę specjalną Polskiej Agencji Muzycznej GRAND PRIX – 2000 zł za najwyższy poziom artystyczny otrzymał Chór Dziewczęcy SKOWRONKI (Poznań) - dyrygent: Alicja Szeluga;
  • nagrodę specjalną Burmistrza Miasta Wysoka za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego Andrzeja Koszewskiego „Zdrowaś Królewno Wyborna” otrzymał Chór Kameralny „Vivace” z Pamiątkowa (nagroda finansowa 1000 zł);
  • nagrodę specjalną Starosty Pilskiego dla najlepszego chóru dziecięcego otrzymał Chór Dziewczęcy Cantabile PSM I i II stopnia w Olsztynie – dyrygent Agata Wilińska (nagroda finansowa 1000 zł);
  • nagrodę specjalną Dyrektora Ośrodka Upowszechniania Kultury w Wysokiej dla najlepszego dyrygenta otrzymał Mariusz Mróz, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej (nagroda finansowa 1000 zł).
Wszystkie chóry nagrodzone nagrodami specjalnymi można zobaczyć TUTAJ

Wszystkie zgłoszone chóry można zobaczyć TUTAJ