Czytanie Balladyny w Galerii BWA. Relacja na FB Powiatu Pilskiego

Data: 03-09-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Czytanie Balladyny w Galerii BWA. Relacja na FB Powiatu Pilskiego Powiat Pilski i Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile 4 września (piątek) zapraszają mieszkańców do udziału w akcji Narodowe Czytanie, tym razem Balladyny Juliusza Słowackiego. Wspólne czytanie rozpocznie się o godz. 19.00.  
Po raz pierwszy będzie można oglądać relację z tego wydarzenia na profilu FB Powiatu Pilskiego: TUTAJ
Do Galerii BWAIUP można przyjść z własnym wydaniem Balladyny i otrzymać pieczątkę z Kancelarii Prezydenta RP, który patronuje akcji, która organizowana jest od 2012 r. W galerii obowiązywać będą zasady sanitarnego bezpieczeństwa.
 
Tradycyjnie do wspólnego czytania zaprosiliśmy nauczycieli, w rolę tytułowej Balladyny wcieli się np. Kinga Mikołajewska, nauczycielka z Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile; w jej siostrę Alinę: Joanna Wyrwa – Krzyżańska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile; postać Kirkora odtworzy Cezary Andrzej Krajewski, aktor znany z wielu filmów i seriali (m.in. z roli w „Pianiście” R. Polańskiego).
 
W pozostałych rolach zobaczymy poseł Martę Kubiak, posła Grzegorza Piechowiaka, Arkadiusza Kubicha, wicestarostę pilskiego, radnych Rady Powiatu w Pile i uczniów pilskich szkół.
 
Dla wszystkich będzie to nie lada wyzwanie: „Balladyna” jest bowiem sztuką sceniczną, tekst rozpisany został na role, wymaga więc od wszystkich czytających ścisłej współpracy, a czytanie odbędzie się bez wcześniejszych prób.
 
– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.
 
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.
Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie w 2012 roku została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
 



 
Zapisz się na newsletter