Aktualne prace na drogach powiatowych

Data: 28-04-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Aktualne prace na drogach powiatowych Mimo pandemii koronawirusa Powiat Pilski realizuje planowe remonty i inwestycje drogowe. W czerwcu ruszy z kolei budowa kolejnego odcinka chodnika z Górki Klasztornej aż do Wiktorówka. Na tę inwestycję Powiat Pilski otrzymał ponad 723 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych.

Powiat Pilski będzie realizował II etap tej inwestycji. Pierwszy odcinek chodnika powstał w 2018 r. z Łobżenicy do Górki Klasztornej.
Obecne zadanie obejmuje dalszą budowę chodnika z kostki brukowej o szerokości 2 metrów do budynku nr 50 w Wiktorówku o długości blisko 1,5 km. Wzdłuż chodnika wybudowane zostaną także zjazdy do nieruchomości, powstanie również przejście dla pieszych w Górce Klasztornej na wysokości skrzyżowania z drogą gminną.
Całkowita wartość inwestycji: 1 205 148 zł.
- To ważne i kosztowne zadanie, dlatego cieszy nas decyzja o przyznaniu Powiatowi Pilskiemu ponad 723 tys. z Funduszu Dróg Samorządowych, co stanowi 60 procent kosztów inwestycji mówi Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.
Udział Powiatu Pilskiego: 482 059 zł.

W połowie czerwca gotowa droga Zawada-Piła
Zgodnie z planem przebiega modernizacja drogi powiatowej nr na nr 1173P  Zawada – Piła.
To główna inwestycja drogowa prowadzona przez Powiat Pilski, prace rozpoczęły się jesienią 2019 r.
i obejmują blisko 2 – kilometrowy odcinek drogi. Zakończenie prac planowane jest na 15 czerwca br.

Zakres prac:
- wykonanie nowej nawierzchni wraz z poszerzeniem drogi,
- budowa chodnika, na którym dopuszczony zostanie ruch rowerowy,
- budowa chodników pełniących funkcję peronu autobusowego oraz dojścia do istniejących przystanków autobusowych,
- wykonanie oznakowania poziomego i pionowego,
- wykonanie 3 przejść dla pieszych.

Wartość inwestycji to ok. 2 mln 127 tys. zł. Na zadanie to Powiat Pilski otrzymał dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych - 60 procent kosztów inwestycji - w sumie blisko 1 mln 275 tys. zł.
Pozostała kwota ok. 852 tys. zł – to wkład własny Powiatu Pilskiego.

Droga Fanianowo-Dębno już jak nowa
Zakończono prace modernizacyjne na blisko kilometrowym odcinku drogi powiatowej nr 1205P Fanianowo – Dębno. Droga w tym miejscu ma już nową nawierzchnię i uzupełnione pobocza.
- Warto zaznaczyć, że nawierzchnia została wykonana w innowacyjnej technologii. Zastosowaliśmy tylko jedną grubszą warstwę ścieralną z mieszanki SMA16 JENA, bez wyrównawczej, stosowanej
na drogach mniej zdegradowanych. Tym samym zredukowaliśmy koszty remontu, przy uzyskaniu takich samych, jak nie lepszych parametrów technicznych
– wyjaśnia Artur Bąk, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pile.

Wartość umowna inwestycji - blisko 300 tys. zł.

Bieżące utrzymanie dróg
W najbliższym czasie ruszą także remonty miejscowe uszkodzonej nawierzchni i to na znacznie większą skalę niż w latach ubiegłych, dzięki zwiększeniu przez Zarząd Powiatu w Pile środków na remonty cząstkowe oraz spadkom cen mas bitumicznych.
Obecnie prowadzone są prace związane z odnawianiem oznakowania poziomego w postaci linii segregacyjnych, przejść dla pieszych czy też miejsc parkingowych.
Prace te przyczyniają się do poprawy komfortu jazdy i bezpieczeństwa na drogach powiatowych.