Jubileusz 30-lecia Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej

Data: 15-06-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Jubileusz 30-lecia Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej W sobotę, 15 czerwca, członkowie pilskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej obchodzili jubileusz 30-lecia. Z tej okazji członkowie Towarzystwa spotkali się na bulwarach Gwdy, w restauracji Molino w Pile. Jubileuszowemu spotkaniu patronował starosta pilski Eligiusz Komarowski.

- Jesteście tymi, którzy przenoszą swoje kresowe wspomnienia dalej. I to jest piękne, że przekazujecie swoje tradycje i kulturę kolejnym pokoleniom, że niesiecie również pomoc polskim rodzinom mieszkającym na Ziemi Wileńskiej mówił do Wilniuków starosta Eligiusz Komarowski, wręczając na ręce prezesa Towarzystwa Marka Fijałkowskiego, okolicznościowy grawerton.

Pilski oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej powstał w 1989 roku. Jej pierwszym prezesem była Wilhelmina Gabryś. Towarzystwo na początku skupiało w swoich szeregach osoby, które urodziły się na Ziemi Wileńskiej. Dziś członkowie to czasami osoby w drugim, trzecim, a nawet czwartym pokoleniu po tych, którzy przymusowo zostali przesiedleni z Kresów.

Wilniuki na co dzień spotykają się w salkach przy kościele Świętej Rodziny w Pile. Przybliżają kresowe historie, raz do roku starają się także wyjeżdżać w swoje ukochane strony, oraz wspierać dzieci i młodzież z polskich szkół na Wileńszczyźnie. W swoje szeregi zapraszają wszystkich tych, których korzenie wyrastają z Wilna i okolic.

Dziękujemy za zdjęcia Tomaszowi Borysewiczowi