100 lat wolności. Zapraszamy na patriotyczne wydarzenie

Data: 27-12-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

100 lat wolności. Zapraszamy na patriotyczne wydarzenie W ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 28 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile, o godz. 14.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt.: „Powstaniec wielkopolski Antoni Knajdek - żołnierz, artysta, fotograf”. Będzie miało miejsce również przekazanie przez Barbarę Jasińską, wnuczkę Antoniego Knajdka, pamiątek do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Uroczystość odbędzie się w sali widowiskowej. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć promocja tomiku poezji pt. Niepodległa. Moje wiersze – Aleksandry Bogdan z domu Snadna”, wydanego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to debiut literacki Aleksandry Bogdan, uczestniczki wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku, która po raz pierwszy przedstawi go właśnie pilskiej publiczności.
Będzie można również zobaczyć wystawę wydawnictw o Powstaniu Wielkopolskim ze zbiorów Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. P. Szumana w Pile oraz liczne historyczne dokumenty.  

Wspomnień o Powstaniu Wielkopolskim zatem nie zabraknie, zwłaszcza o podporuczniku Antonim Knajdku, jego uczestniku. Przypomnijmy, że to rodzimy bohater Powstania Wielkopolskiego, który od 2 stycznia walczył w rejonie Wyrzyska, a 7/8 stycznia 1919 roku brał udział w walkach o Wysoką. Uczestniczył także w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1927 r. w Łobżenicy założył własny zakład fotograficzny, który prowadził również po II wojnie światowej. Antoni Knajdek został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Cieszył się ogromnym szacunkiem miejscowej społeczności. Zasłynął jeszcze jako zdolny rysownik. Podczas walk powstańczych szkicował je w swoim notatniku.  

Organizatorami uroczystości w MDK „Iskra” w Pile są: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA, Starostwo Powiatowe w Pile oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Piły.
Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Program NIEPODLEGŁA, Grzegorz Piechowiak Poseł na Sejm RP,  Zbigniew Hoffmann Wojewoda Wielkopolski, Eligiusz Komarowski  Starosta Pilski, Piotr Łosoś Burmistrz Łobżenicy, Adam Dopierała Przewodniczący NSZZ Solidarność, Tadeusz Musiał Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Jan Ryszard Garbarczyk Prezes Koła nr 9 im. kpt. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Pile, Tomasz Łęcki Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Waldemar Jordan Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych.
 
 
 
Zapisz się na newsletter