Nagrody dla na honorowych dawców krwi

Data: 30-11-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Nagrody dla na honorowych dawców krwi Z okazji 60 – lecia krwiodawstwa PCK uhonorowano najlepszych dawców krwi z rejonu pilskiego. Starostwo Powiatowe w Pile również otrzymało honorowy medal za promocję idei krwiodawstwa i pomoc w organizacji zbiórek krwi.
Wręczenie odznaczeń odbyło się w 29 listopada w Młodzieżowym  Domu Kultury „Iskra” w Pile. Na uroczystość przybyli honorowi dawcy krwi, zarówno ci z długoletnim stażem, jak i młodsi – uczniowie pilskich szkól, którzy również oddają krew. Gości powitał Mirosław Welc, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Pile, który zasięgiem działania obejmuje cztery powiaty:  pilski, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki i wągrowiecki.

Mirosław Welc przypomniał piękne karty historii honorowego krwiodawstwa w Polsce, które zaczęło się w 1958 roku. Początki były takie, że to rodziny chorych zaczęły oddawać za darmo krew. Wcześniej za nią płacono, ale pozyskiwane ilości krwi były niewystarczające.
- Idea honorowego krwiodawstwa się rozrastała, powstawały kluby honorowych dawców. Dzisiaj w powiecie pilskim mamy ponad 9 800 honorowych dawców Rocznie pozyskujemy około 6 tysięcy litrów krwi. Można powiedzieć, że krwiodawstwo ma się dobrze. Dziękujemy dawcom, dziękujemy również tym wszystkim, którzy z nami współpracują, szczególnie Starostwu Powiatowemu w Pile i szkołom, w których propagowana jest idea honorowego krwiodawstwa – mówił Mirosław Welc.
Wagę honorowego krwiodawstwa podkreślił również Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.
- Krwi nie można wyprodukować. Dlatego tak ważna jest Wasza bezinteresowna pomoc. Dzielicie się cennym darem życia z ludźmi będącymi  w potrzebie. Taka postawa jest godna największych słów uznania. Oby Wasze grono było coraz liczniejsze  - powiedział wicestarosta pilski gratulując wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym Odznakami Honorowymi PCK, medalami i wyróżnieniami.

Starostwo Powiatowe w Pile zostało z kolei wyróżnione Medalem 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK. Przypomnijmy, że od dawna włącza się w organizację zbiórek krwi, w tym roku wspólnie z OR PCK w Pile organizowało akcję mobilnej zbiórki krwi pod hasłem „Krwiodawstwo nie ma wakacji”.
Włączyło  się również w głośną akcję bicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi w ciągu jednego dnia, która miała miejsce w Pile 14 lutego 2017. Zebrano wtedy 229 litrów i 179 mililitrów krwi. Starostwo zorganizowało pobór w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” i to właśnie tu najwięcej osób – w sumie 266 przyszło oddać krew. Łącznie tego dnia w trzech miejscach  w Pile oddały ją 524 osoby.
Na koniec uroczystości wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich wręczył podziękowania dyrektorom i uczniom szkół średnich, którzy wzięli udział w XV edycji Turnieju Krwiodawstwa „Młoda krew ratuje życie”.

Dzisiaj w rejonie pilskim PCK działają następujące kluby HDK:
- przy Philips Lighting Poland w Pile
 - ZT NSZZ Solidarność PLP
- przy ZT NSZZ Policjantów Powiatu Pilskiego
- przy JRG PSP w Trzciance
- przy OR PCK w Pile
- Międzygminny klub HDK PCK „Ratownicy życia” w Czarnkowie.

Najpopularniejsze akcje, które przyczyniają się do tego, że krwi zbiera się więcej:
„Młoda krew ratuje życie” - dla uczniów szkół średnich I studentów , odbyła się już – 15 edycja , rocznie pozyskuje się  od 280-320 litrów krwi
„Ognisty ratownik – gorąca krew” – 11 edycja, dla środowisk strażackich OSP, PSP (Trzcianka, Czarnków, Wyrzysk, , Śmieszkowo – rocznie pozyskuje się od 100 do 130 litrów krwi
„Krwiodawstwo nie ma wakacji” – w tym roku organizowana wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Pile,  od kwietnia do sierpnia odbyło się 6 mobilnych poborów krwi, łącznie było 120 dawców, zebrano ponad 52 litry krwi
Od wielu lat organizowanych jest corocznie ponad 30 otwartych akcji poboru krwi.
14 lutego 2017 – w Pile ustanowiono rekord Polski w ilości pozyskanej krwi w ciągu jednego dnia: zebrano 229 litrów 179 mililitrów krwi. Akcja odbyła się pod hasłem „Podaruj serce. Oddaj krew” – jej inicjatorami byli studenci PWSZ w Pile.

Odznaczeni i wyróżnieni z okazji „60 lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK”  29.11.2018r.
1.Odznaka Honorowa PCK- nadana przez Kapitułę ZG PCK w Warszawie
czwartego stopnia
Dudek Janusz
Kozłowska Eleonora